Valresultat Krokom 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,7 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 10 931
- Avgivna röster
- 9 090
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2010 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 302 | 37,0 % |
| MModeraterna | 1 905 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 1 619 | 18,1 % |
| VVänsterpartiet | 570 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 557 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 311 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 289 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 287 | 3,2 % |
| Övriga partier | 87 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 265 | 37,8 % |
| CCenterpartiet | 1 765 | 20,5 % |
| MModeraterna | 1 626 | 18,8 % |
| VVänsterpartiet | 661 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 506 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 284 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 267 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 228 | 2,6 % |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Kommunvalet 2010 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 304 | 37,7 % |
| CCenterpartiet | 2 166 | 24,7 % |
| MModeraterna | 1 450 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 631 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 520 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 235 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 228 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 218 | 2,5 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- MP
- SD
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,0 % | 37,0 % | 31,1 % | 33,0 % | 28,0 % |
| M | 15,3 % | 21,3 % | 17,6 % | 14,1 % | 15,5 % | 17,7 % |
| C | 22,2 % | 18,1 % | 15,6 % | 18,7 % | 10,7 % | 11,5 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,6 % | 8,3 % | 5,3 % | 4,8 % |
| MP | 5,4 % | 6,2 % | 4,7 % | 3,1 % | 5,1 % | 7,1 % |
| SD | 1,6 % | 3,5 % | 10,7 % | 15,6 % | 21,3 % | 19,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,2 % | 2,8 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,4 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,4 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 83,2 % | 85,7 % | 88,5 % | 87,3 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Krokom 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Krokom 2010
Så skiljer sig Krokom från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 18,1 % i Krokom mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 11,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +11,6
- S +6,3
- V +0,8
Svagare än i riket
- M −8,7
- FP −3,8
- KD −2,4
- SD −2,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Krokom, från 15,3 % till 21,3 % (+6,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 22,2 % till 18,1 % (−4,1).
- M +6,0
- C −4,1
- SD +1,9
- S −1,4
- JL −1,3
- MP +0,9
- KD −0,9
- V −0,6
Valdeltagande i Krokom
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,2 %, vilket är 1,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Krokom på plats 202 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Krokom är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 87,3 % i Kyrkbygden.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (51,5 %) och sitt svagaste i Kyrkbygden (23,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 18,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- C +6,6
- M −4,8
- SD −0,9
- V +0,8
- KD −0,7
- S +0,7
- FP −0,5
- MP −0,3
Största parti i Krokom sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Krokom 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsenbygden | S | 34,7 % | S | 40,1 % | 80,6 % |
| Aspås | S | 32,5 % | S | 31,5 % | 84,8 % |
| Dvärsätt | S | 42,4 % | S | 43,1 % | 83,6 % |
| Föllinge-Laxsjö-Hotagen | S | 38,1 % | S | 37,1 % | 72,2 % |
| Krokom | S | 51,5 % | S | 53,2 % | 81,2 % |
| Kyrkbygden | M | 27,4 % | C | 43,7 % | 87,3 % |
| Nälden | S | 42,6 % | S | 42,8 % | 76,8 % |
| Offerdalsbygden | S | 35,8 % | S | 36,1 % | 77,1 % |
| Ås Norra | M | 28,7 % | S | 26,8 % | 79,5 % |
| Ås Södra | S | 30,8 % | S | 32,7 % | 83,5 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2010 · Alla kommuner 2010