Valresultat Krokom 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 10 910
- Avgivna röster
- 9 353
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2014 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 421 | 37,0 % |
| MModeraterna | 1 631 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 1 443 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 988 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 615 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 432 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 259 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 216 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 185 | 2,0 % |
| Övriga partier | 63 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 164 | 35,3 % |
| MModeraterna | 1 741 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 1 669 | 18,6 % |
| VVänsterpartiet | 786 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 578 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 475 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 322 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 215 | 2,4 % |
| Övriga partier | 21 | 0,2 % |
Kommunvalet 2014 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 123 | 34,4 % |
| CCenterpartiet | 2 568 | 28,3 % |
| MModeraterna | 1 136 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 843 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 604 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 478 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 184 | 2,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 1,4 % |
| Övriga partier | 22 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,2 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- MP
- KD
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,0 % | 37,0 % | 31,1 % | 33,0 % | 28,0 % |
| M | 15,3 % | 21,3 % | 17,6 % | 14,1 % | 15,5 % | 17,7 % |
| C | 22,2 % | 18,1 % | 15,6 % | 18,7 % | 10,7 % | 11,5 % |
| SD | 1,6 % | 3,5 % | 10,7 % | 15,6 % | 21,3 % | 19,1 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,6 % | 8,3 % | 5,3 % | 4,8 % |
| MP | 5,4 % | 6,2 % | 4,7 % | 3,1 % | 5,1 % | 7,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,2 % | 2,8 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,4 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,9 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,4 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 83,2 % | 85,7 % | 88,5 % | 87,3 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Krokom 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Krokom 2014
Så skiljer sig Krokom från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 15,6 % i Krokom mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 9,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,5
- S +5,9
- V +0,9
Svagare än i riket
- M −5,7
- FP −3,1
- MP −2,2
- SD −2,2
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Krokom, från 3,5 % till 10,7 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 21,3 % till 17,6 % (−3,7).
- SD +7,2
- M −3,7
- C −2,5
- FI +1,7
- MP −1,6
- FP −0,9
- KD −0,4
- V +0,3
Valdeltagande i Krokom
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Krokom på plats 157 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Krokom är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 91,5 % i Ås Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (49,1 %) och sitt svagaste i Rödöbygden (27,1 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 28,3 % i kommunvalet mot 15,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- C +12,7
- M −5,1
- SD −4,0
- V +2,6
- S −2,6
- MP +0,6
Största parti i Krokom sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Krokom 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsenbygden | S | 36,1 % | S | 34,1 % | 84,3 % |
| Aspås | S | 33,2 % | C | 32,1 % | 86,3 % |
| Dvärsätt | S | 38,8 % | S | 35,1 % | 84,0 % |
| Föllinge-Laxsjö-Hotagen | S | 41,9 % | S | 37,7 % | 73,4 % |
| Krokom | S | 49,1 % | S | 49,1 % | 82,2 % |
| Nälden | S | 39,2 % | S | 38,8 % | 83,3 % |
| Offerdalsbygden | S | 37,4 % | C | 35,8 % | 76,3 % |
| Rödöbygden | S | 27,1 % | C | 44,8 % | 86,7 % |
| Ås Norra | S | 28,2 % | C | 29,6 % | 89,6 % |
| Ås Södra | S | 29,8 % | C | 27,3 % | 91,5 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014