Valresultat Ragunda 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Ragunda med 48,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,1 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ragunda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ragunda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
4 311
Avgivna röster
3 599
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2014 i Ragunda

Riksdagsvalet 2014 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71948,4 %
SDSverigedemokraterna49113,8 %
CCenterpartiet45412,8 %
MModeraterna3339,4 %
VVänsterpartiet2557,2 %
MPMiljöpartiet de gröna972,7 %
FIFeministiskt initiativ641,8 %
KDKristdemokraterna581,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)431,2 %
OVRövriga partier371,0 %

Landstingsvalet 2014 i Ragunda

Landstingsvalet 2014 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 73550,7 %
CCenterpartiet52615,4 %
MModeraterna34910,2 %
SDSverigedemokraterna3048,9 %
VVänsterpartiet2998,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1073,1 %
KDKristdemokraterna621,8 %
Övriga partier421,2 %

Kommunvalet 2014 i Ragunda

Kommunvalet 2014 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 78251,1 %
CCenterpartiet60917,5 %
AfRAfR50614,5 %
VVänsterpartiet2477,1 %
SDSverigedemokraterna1454,2 %
KDKristdemokraterna671,9 %
MModeraterna631,8 %
MPMiljöpartiet de gröna381,1 %
Övriga partier290,8 %

Partiernas utveckling i Ragunda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ragunda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • C
  • M
  • V
  • MP
  • Övr
  • Fi
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ragunda per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %50,6 %48,4 %37,5 %38,7 %33,7 %
SD1,9 %3,8 %13,8 %20,9 %27,1 %26,1 %
C17,9 %13,8 %12,8 %14,8 %8,7 %7,6 %
M12,3 %14,7 %9,4 %7,9 %9,3 %12,9 %
V11,4 %8,0 %7,2 %9,2 %5,4 %5,6 %
MP2,7 %3,5 %2,7 %1,5 %2,5 %2,9 %
Övr5,1 %3,6 %2,3 %3,7 %2,5 %4,4 %
Fi0,0 %0,3 %1,8 %0,5 %0,0 %0,0 %
KD2,8 %1,5 %1,6 %4,0 %5,9 %6,8 %
Valdeltagande75,1 %80,4 %83,5 %85,4 %84,8 %82,2 %

Valdeltagande i Ragunda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ragunda 2014

Så skiljer sig Ragunda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 48,4 % i Ragunda mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 17,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +17,4
  • C +6,7
  • V +1,5
  • SD +1,0

Svagare än i riket

  • M −13,9
  • FP −4,2
  • MP −4,2
  • KD −2,9

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Ragunda, från 3,8 % till 13,8 % (+10,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 14,7 % till 9,4 % (−5,3).

  • SD +10,0
  • M −5,3
  • S −2,2
  • FI +1,5
  • C −1,0
  • MP −0,8
  • V −0,8
  • FP −0,6

Valdeltagande i Ragunda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,5 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Ragunda på plats 255 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ragunda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Döviken till 83,4 % i Stugubyn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stugubyn (51,1 %) och sitt svagaste i Fors (45,4 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ragunda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,2 % i kommunvalet mot 13,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,7 procentenheter.

  • SD −9,7
  • M −7,6
  • C +4,7
  • S +2,7
  • V −0,1

Största parti i Ragunda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ragunda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ragunda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %82,2 %
2022Socialdemokraterna38,7 %84,8 %
2018Socialdemokraterna37,5 %85,4 %
2014Socialdemokraterna48,4 %83,5 %
2010Socialdemokraterna50,6 %80,4 %
2006Socialdemokraterna46,0 %75,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ragunda 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ragunda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ragunda, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DövikenS48,6 %S54,9 %79,8 %
ForsS45,4 %S38,2 %82,8 %
HammarenS49,7 %S53,7 %80,1 %
StugubynS51,1 %S58,0 %83,4 %

Utforska valdistrikten i Ragunda på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014