Valresultat Jämtlands län 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Jämtlands län med 39,8 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,3 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Jämtlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
99 192
Avgivna röster
84 626
Kommuner i länet
8

Riksdagsvalet 2014 i Jämtlands län

Riksdagsvalet 2014 i Jämtlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna33 30339,8 %
MModeraterna14 51317,3 %
CCenterpartiet9 48711,3 %
SDSverigedemokraterna9 22411,0 %
VVänsterpartiet5 2526,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4 7605,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3702,8 %
KDKristdemokraterna2 1192,5 %
FIFeministiskt initiativ2 0352,4 %
Övriga partier6510,8 %

Landstingsvalet 2014 i Jämtlands län

Landstingsvalet 2014 i Jämtlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna31 43038,6 %
MModeraterna16 25820,0 %
CCenterpartiet11 09313,6 %
VVänsterpartiet6 2317,6 %
SDSverigedemokraterna5 4516,7 %
MPMiljöpartiet de gröna4 9986,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0073,7 %
KDKristdemokraterna2 7253,3 %
Övriga partier2920,4 %

Kommunvalet 2014 i Jämtlands län

Kommunvalet 2014 i Jämtlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna30 55237,0 %
CCenterpartiet14 18217,2 %
MModeraterna13 56816,4 %
VVänsterpartiet5 7407,0 %
SDSverigedemokraterna5 1556,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5 1126,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 3974,1 %
KDKristdemokraterna1 4351,7 %
VVVV8831,1 %
Övriga partier2 4823,0 %

Partiernas utveckling i Jämtlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Jämtlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • MP
  • Övr
  • L
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Jämtlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S40,4 %40,3 %39,8 %33,6 %36,1 %31,5 %
M17,4 %22,2 %17,3 %14,3 %14,8 %17,4 %
C16,9 %12,8 %11,3 %15,4 %9,1 %10,1 %
SD1,6 %3,8 %11,0 %15,6 %20,1 %17,6 %
V8,3 %6,5 %6,3 %8,4 %5,6 %6,0 %
MP4,9 %6,5 %5,7 %3,6 %5,0 %6,6 %
Övr2,7 %1,2 %3,2 %1,5 %1,3 %1,7 %
L4,1 %3,9 %2,8 %2,9 %2,6 %3,5 %
KD3,7 %2,9 %2,5 %4,8 %5,4 %5,5 %
Valdeltagande77,9 %83,1 %85,3 %87,1 %85,0 %85,1 %

Valdeltagande i Jämtlands län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Jämtlands län 2014

Så skiljer sig Jämtlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,8 % i Jämtlands län mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,8
  • C +5,2
  • V +0,6

Svagare än i riket

  • M −6,0
  • FP −2,6
  • KD −2,0
  • SD −1,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Jämtlands län, från 3,8 % till 11,0 % (+7,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,2 % till 17,3 % (−4,9).

  • SD +7,2
  • M −4,9
  • FI +2,1
  • C −1,5
  • FP −1,0
  • MP −0,8
  • S −0,5
  • KD −0,3

Valdeltagande i Jämtlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,3 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Jämtlands län är indelad i 89 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Föllinge-Laxsjö-Hotagen till 91,5 % i Ås Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvros-Ängersjö (60,6 %) och sitt svagaste i Åre (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 88, Moderaterna i 1 av 89 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jämtlands län är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.

  • C +5,9
  • SD −4,8
  • S −2,8
  • M −0,9
  • V +0,7
  • MP +0,5

Största parti i Jämtlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Jämtlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Jämtlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna36,1 %85,0 %
2018Socialdemokraterna33,6 %87,1 %
2014Socialdemokraterna39,8 %85,3 %
2010Socialdemokraterna40,3 %83,1 %
2006Socialdemokraterna40,4 %77,9 %

Valresultat per kommun i Jämtlands län 2014

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Jämtlands län, riksdagsvalet 2014
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BergS39,0 %84,9 %
BräckeS47,4 %83,9 %
HärjedalenS42,9 %82,8 %
KrokomS37,0 %85,7 %
RagundaS48,4 %83,5 %
StrömsundS49,7 %83,9 %
ÅreS31,6 %86,1 %
ÖstersundS37,9 %86,2 %

Andra län 2014

Valresultat för alla kommuner 2014