Valresultat Östersund 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Östersund med 37,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 35 valdistrikt.

Se Östersund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
47 588
Avgivna röster
41 010
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2014 i Östersund

Riksdagsvalet 2014 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 39437,9 %
MModeraterna7 67018,9 %
CCenterpartiet3 9299,7 %
SDSverigedemokraterna3 7829,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 9607,3 %
VVänsterpartiet2 6696,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5083,7 %
FIFeministiskt initiativ1 2833,2 %
KDKristdemokraterna1 1032,7 %
Övriga partier3030,7 %

Landstingsvalet 2014 i Östersund

Landstingsvalet 2014 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 16635,8 %
MModeraterna8 71022,0 %
CCenterpartiet4 47111,3 %
VVänsterpartiet3 1598,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3 0597,7 %
SDSverigedemokraterna2 2545,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0505,2 %
KDKristdemokraterna1 5413,9 %
Övriga partier1640,4 %

Kommunvalet 2014 i Östersund

Kommunvalet 2014 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 11635,5 %
MModeraterna7 76119,5 %
CCenterpartiet5 41313,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3 3938,5 %
VVänsterpartiet3 0907,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7006,8 %
SDSverigedemokraterna2 3525,9 %
KDKristdemokraterna8132,0 %
Övriga partier1480,4 %

Partiernas utveckling i Östersund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
  • Fi
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östersund per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,8 %37,9 %33,3 %37,7 %33,7 %
M18,9 %23,9 %18,9 %15,6 %15,4 %17,4 %
C15,8 %11,7 %9,7 %14,2 %8,9 %10,1 %
SD1,3 %3,1 %9,3 %13,3 %16,6 %14,4 %
MP6,1 %8,1 %7,3 %4,4 %5,8 %7,3 %
V8,1 %6,6 %6,6 %9,1 %6,0 %6,9 %
L4,9 %4,5 %3,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
Övr6,0 %4,0 %3,5 %5,9 %6,3 %6,4 %
Fi0,5 %0,4 %3,2 %0,5 %0,0 %0,0 %
Valdeltagande79,9 %84,3 %86,2 %87,9 %85,1 %85,5 %

Valdeltagande i Östersund 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östersund 2014

Så skiljer sig Östersund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 37,9 % i Östersund mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,9
  • C +3,6
  • V +0,9
  • MP +0,4

Svagare än i riket

  • M −4,4
  • SD −3,5
  • KD −1,9
  • FP −1,7

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Östersund, från 3,1 % till 9,3 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,9 % till 18,9 % (−5,0).

  • SD +6,2
  • M −5,0
  • FI +2,8
  • C −2,0
  • MP −0,8
  • FP −0,7
  • KD −0,4
  • S +0,1

Valdeltagande i Östersund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,2 %, vilket är 0,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Östersund på plats 130 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östersund är indelad i 35 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Torvalla övre till 91,0 % i Frösö 6.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östersund 20 (52,0 %) och sitt svagaste i Östersund 8 (28,4 %). Partiet var största parti i samtliga 35 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östersund är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,6 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • C +3,9
  • SD −3,4
  • FP +3,1
  • FI −3,0
  • S −2,4
  • MP +1,2
  • V +1,2
  • M +0,6

Största parti i Östersund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östersund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östersund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %85,5 %
2022Socialdemokraterna37,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna33,3 %87,9 %
2014Socialdemokraterna37,9 %86,2 %
2010Socialdemokraterna37,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna38,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Östersund 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 35 valdistrikten i Östersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östersund, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brunflo 1S48,4 %S46,4 %84,5 %
Brunflo 2S43,9 %S42,6 %81,7 %
Brunflo 3S43,3 %S42,1 %85,6 %
Frösö 1 och 2S37,0 %S34,0 %79,9 %
Frösö 3S33,1 %S29,6 %84,1 %
Frösö 4S33,0 %S29,9 %84,6 %
Frösö 5S32,3 %S29,7 %86,7 %
Frösö 6S31,3 %S28,0 %91,0 %
Frösö 7S31,8 %S29,7 %87,8 %
HäggenåsS36,1 %S33,5 %82,4 %
Lit 1S44,6 %S38,0 %83,1 %
Lit 2S31,5 %S28,0 %85,5 %
Marieby-Böle-SunneS28,4 %C26,5 %87,6 %
Torvalla nedreS46,8 %S44,0 %87,0 %
Torvalla övreS50,9 %S48,3 %76,8 %
Torvalla-OpeS36,8 %S34,1 %82,2 %
Ångsta-Rossbol-Tand-NäsS38,7 %S36,0 %83,6 %
Östersund 1S31,7 %S30,7 %79,6 %
Östersund 2S29,7 %S29,2 %82,5 %
Östersund 3S33,1 %S31,4 %80,5 %
Östersund 4S32,6 %S31,1 %83,9 %
Östersund 5S37,5 %S35,5 %81,9 %
Östersund 6S36,4 %S33,5 %81,3 %
Östersund 7S42,3 %S42,6 %88,1 %
Östersund 8S28,4 %M26,9 %85,2 %
Östersund 9S29,0 %S26,2 %80,7 %
Östersund 10S44,8 %S43,9 %89,0 %
Östersund 11S46,9 %S45,5 %79,1 %
Östersund 12 och 15S48,1 %S44,2 %85,4 %
Östersund 13S37,6 %S35,8 %84,6 %
Östersund 14S39,4 %S36,8 %84,6 %
Östersund 16S40,2 %S35,6 %85,3 %
Östersund 18S43,4 %S38,4 %89,0 %
Östersund 19S37,3 %S34,6 %90,5 %
Östersund 20S52,0 %S49,7 %81,5 %

Utforska valdistrikten i Östersund på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014