Valresultat Östersund 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Östersund med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.

Se Östersund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
51 074
Avgivna röster
43 689
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2026 i Östersund

Riksdagsvalet 2026 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 54633,7 %
MModeraterna7 51117,4 %
SDSverigedemokraterna6 23514,4 %
CCenterpartiet4 34410,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3 1747,3 %
VVänsterpartiet2 9866,9 %
KDKristdemokraterna2 0974,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6283,8 %
Övriga partier6731,6 %

Regionvalet 2026 i Östersund

Regionvalet 2026 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 70134,5 %
MModeraterna7 59417,8 %
CCenterpartiet5 97514,0 %
SDSverigedemokraterna4 1589,8 %
KDKristdemokraterna3 2547,6 %
VVänsterpartiet3 1267,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2 7216,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8572,0 %
Övriga partier2200,5 %

Kommunvalet 2026 i Östersund — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Östersund har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Centerpartiet med 10.

Kommunvalet 2026 i Östersund: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 86334,7 %21(−2)
MModeraterna7 80418,2 %11(+2)
CCenterpartiet6 94116,2 %10(+1)
SDSverigedemokraterna4 1349,6 %6(±0)
MPMiljöpartiet de gröna3 0257,1 %4(+1)
VVänsterpartiet2 8006,5 %4(±0)
KDKristdemokraterna1 8964,4 %3(−2)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0672,5 %2(±0)
Övriga partier3510,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Östersund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östersund per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,8 %37,9 %33,3 %37,7 %33,7 %
M18,9 %23,9 %18,9 %15,6 %15,4 %17,4 %
SD1,3 %3,1 %9,3 %13,3 %16,6 %14,4 %
C15,8 %11,7 %9,7 %14,2 %8,9 %10,1 %
MP6,1 %8,1 %7,3 %4,4 %5,8 %7,3 %
V8,1 %6,6 %6,6 %9,1 %6,0 %6,9 %
KD3,8 %3,1 %2,7 %5,1 %5,0 %4,9 %
L4,9 %4,5 %3,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
Övr2,6 %1,2 %3,9 %1,3 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %84,3 %86,2 %87,9 %85,1 %85,5 %

Valdeltagande i Östersund 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östersund 2026

Så skiljer sig Östersund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,7 % i Östersund mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +5,7
  • C +3,0
  • MP +1,2

Svagare än i riket

  • SD −3,0
  • M −2,5
  • L −1,6
  • V −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Östersund, från 15,4 % till 17,4 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,7 % till 33,7 % (−4,1).

  • S −4,1
  • SD −2,2
  • M +1,9
  • MP +1,5
  • C +1,1
  • V +0,9
  • L +0,6
  • KD −0,2

Valdeltagande i Östersund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,5 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Östersund på plats 111 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östersund är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Torvalla Centrum till 91,7 % i Brittsbo-Lugnviksstrand.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torvalla Centrum (45,1 %) och sitt svagaste i Marieby med landsbygd (25,0 %). Partiet var största parti i samtliga 41 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östersund är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 16,2 % i kommunvalet mot 10,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • C +6,1
  • SD −4,8
  • L −1,3
  • S +1,0
  • M +0,8
  • KD −0,4
  • V −0,4
  • MP −0,3

Största parti i Östersund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östersund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östersund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %85,5 %
2022Socialdemokraterna37,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna33,3 %87,9 %
2014Socialdemokraterna37,9 %86,2 %
2010Socialdemokraterna37,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna38,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Östersund 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Östersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östersund, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brittsbo-LugnviksstrandS35,5 %S38,7 %91,7 %
Brunflo StorvikenS34,5 %S35,9 %81,1 %
Brunflo SödergårdS38,6 %S39,1 %83,9 %
Brunflo ÄngeS36,5 %S38,0 %81,2 %
Centrala LitS36,1 %C33,3 %81,4 %
Eriksberg-Solliden-FyrvallaS29,1 %S29,5 %80,6 %
Erikslund-Övre BlomängenS35,7 %S38,0 %86,7 %
FrösödalS33,1 %S32,2 %83,7 %
Fåker-Tandsbyn med landsbygdS30,1 %S30,5 %82,5 %
Hornsberg NedreS32,1 %S32,2 %80,1 %
Hornsberg ÖvreS32,3 %S33,5 %84,9 %
Häggenås med landsbygdS29,3 %S26,9 %85,8 %
KarlslundS31,7 %S33,9 %87,3 %
KörfältetS42,2 %S43,9 %76,5 %
Lit med landsbygdS25,7 %C27,1 %83,7 %
Lugnviks CentrumS41,4 %S43,9 %84,2 %
Marieby med landsbygdS25,0 %C25,9 %90,6 %
Marielund-OdenskogS41,2 %S44,1 %81,8 %
Nedre BlomängenS34,5 %S38,8 %84,2 %
NorrS29,9 %S30,4 %89,3 %
Norra Frösön-LövstaS28,8 %S29,7 %86,2 %
Norra OdenslundS30,1 %S32,2 %81,5 %
Odensala NedreS36,7 %S37,0 %89,2 %
Odensala TavelbäckenS39,0 %S39,4 %85,1 %
Odensala ÖvreS40,3 %S39,1 %89,6 %
Orrviken med landsbygdS25,1 %C28,8 %88,9 %
SjukhusområdetS34,1 %S35,8 %81,5 %
Storsjöstrand-Odensvik-FagervallenS33,0 %S34,4 %82,7 %
SöderS35,4 %S36,1 %81,4 %
Södra OdenslundS36,2 %S37,3 %83,8 %
Södra Valla-MjälleS34,9 %S34,0 %84,8 %
Torvalla By-OpeS33,8 %S35,0 %85,5 %
Torvalla CentrumS45,1 %S46,9 %73,6 %
Torvalla FjällmonS42,4 %S45,7 %84,5 %
Torvalla SkogsmonS36,5 %S40,0 %78,2 %
Torvalla ÄngsmonS32,2 %S36,6 %74,2 %
UniversitetetS31,8 %S33,2 %81,7 %
Västra FrösönS30,2 %S31,1 %89,4 %
ÖstbergS28,4 %S30,3 %82,8 %
Östersund nedre centrumS32,7 %S34,5 %79,7 %
Östersund övre centrumS28,0 %S29,1 %83,1 %

Utforska valdistrikten i Östersund på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026