Valresultat Östersund 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Östersund med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 41 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 49 635
- Avgivna röster
- 42 257
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2022 i Östersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 756 | 37,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 936 | 16,6 % |
| MModeraterna | 6 446 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 3 728 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 492 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 435 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 099 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 310 | 3,1 % |
| Övriga partier | 547 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Östersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 840 | 38,6 % |
| MModeraterna | 6 146 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 4 700 | 11,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 205 | 10,2 % |
| KDKristdemokraterna | 4 110 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 224 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 405 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 130 | 2,8 % |
| Övriga partier | 267 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Östersund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 633 | 37,8 % |
| MModeraterna | 6 299 | 15,2 % |
| CCenterpartiet | 5 923 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 183 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 106 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 943 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 677 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 308 | 3,2 % |
| Övriga partier | 253 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Östersund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Östersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,8 % | 37,9 % | 33,3 % | 37,7 % | 33,7 % |
| SD | 1,3 % | 3,1 % | 9,3 % | 13,3 % | 16,6 % | 14,4 % |
| M | 18,9 % | 23,9 % | 18,9 % | 15,6 % | 15,4 % | 17,4 % |
| C | 15,8 % | 11,7 % | 9,7 % | 14,2 % | 8,9 % | 10,1 % |
| V | 8,1 % | 6,6 % | 6,6 % | 9,1 % | 6,0 % | 6,9 % |
| MP | 6,1 % | 8,1 % | 7,3 % | 4,4 % | 5,8 % | 7,3 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,7 % | 5,1 % | 5,0 % | 4,9 % |
| L | 4,9 % | 4,5 % | 3,7 % | 3,7 % | 3,1 % | 3,8 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 3,9 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 84,3 % | 86,2 % | 87,9 % | 85,1 % | 85,5 % |
Valdeltagande i Östersund 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Östersund 2022
Så skiljer sig Östersund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Östersund mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,4
- C +2,2
- MP +0,7
Svagare än i riket
- SD −3,9
- M −3,7
- L −1,5
- V −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Östersund, från 33,3 % till 37,7 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,2 % till 8,9 % (−5,3).
- C −5,3
- S +4,4
- SD +3,3
- V −3,1
- MP +1,4
- L −0,6
- M −0,2
- KD −0,0
Valdeltagande i Östersund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Östersund på plats 139 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Östersund är indelad i 41 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,4 % i Torvalla Centrum till 90,7 % i Brittsbo-Lugnviksstrand.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torvalla Fjällmon (49,5 %) och sitt svagaste i Orrviken med landsbygd (27,8 %). Partiet var största parti i samtliga 41 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östersund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 16,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- SD −6,5
- C +5,4
- KD +2,5
- MP −1,8
- V +1,2
- M −0,2
- S +0,1
- L +0,0
Största parti i Östersund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Östersund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 85,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Östersund 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 41 valdistrikten i Östersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brittsbo-Lugnviksstrand | S | 39,1 % | S | 40,1 % | 90,7 % |
| Brunflo Storviken | S | 41,1 % | S | 40,2 % | 82,6 % |
| Brunflo Södergård | S | 41,1 % | S | 41,3 % | 81,9 % |
| Brunflo Änge | S | 42,1 % | S | 39,9 % | 82,9 % |
| Centrala Lit | S | 35,6 % | C | 31,7 % | 78,9 % |
| Eriksberg-Solliden-Fyrvalla | S | 33,6 % | S | 33,7 % | 78,3 % |
| Erikslund-Övre Blomängen | S | 45,0 % | S | 44,3 % | 86,8 % |
| Frösödal | S | 37,7 % | S | 38,1 % | 81,8 % |
| Fåker-Tandsbyn med landsbygd | S | 35,4 % | S | 34,3 % | 82,5 % |
| Hornsberg Nedre | S | 37,9 % | S | 38,3 % | 78,7 % |
| Hornsberg Övre | S | 36,9 % | S | 35,1 % | 81,6 % |
| Häggenås med landsbygd | S | 31,8 % | S | 30,1 % | 83,7 % |
| Karlslund | S | 36,2 % | S | 35,7 % | 83,7 % |
| Körfältet | S | 42,5 % | S | 42,0 % | 73,8 % |
| Lit med landsbygd | S | 30,4 % | C | 30,6 % | 84,7 % |
| Lugnviks Centrum | S | 45,8 % | S | 48,0 % | 80,7 % |
| Marieby med landsbygd | S | 29,2 % | S | 27,8 % | 86,8 % |
| Marielund-Odenskog | S | 46,0 % | S | 45,9 % | 78,7 % |
| Nedre Blomängen | S | 39,5 % | S | 41,8 % | 81,7 % |
| Norr | S | 31,8 % | S | 35,1 % | 89,6 % |
| Norra Frösön-Lövsta | S | 33,9 % | S | 36,5 % | 85,5 % |
| Norra Odenslund | S | 34,2 % | S | 35,1 % | 79,2 % |
| Odensala Nedre | S | 40,9 % | S | 39,5 % | 88,9 % |
| Odensala Tavelbäcken | S | 42,8 % | S | 43,5 % | 83,3 % |
| Odensala Övre | S | 44,0 % | S | 43,0 % | 87,7 % |
| Orrviken med landsbygd | S | 27,8 % | S | 25,9 % | 87,5 % |
| Sjukhusområdet | S | 38,9 % | S | 41,2 % | 78,9 % |
| Storsjöstrand-Odensvik-Fagervallen | S | 36,0 % | S | 36,9 % | 84,4 % |
| Söder | S | 36,0 % | S | 36,9 % | 78,4 % |
| Södra Odenslund | S | 40,7 % | S | 39,9 % | 82,8 % |
| Södra Valla-Mjälle | S | 38,9 % | S | 42,5 % | 86,3 % |
| Torvalla By-Ope | S | 35,3 % | S | 35,4 % | 84,5 % |
| Torvalla Centrum | S | 47,2 % | S | 50,1 % | 67,4 % |
| Torvalla Fjällmon | S | 49,5 % | S | 50,4 % | 83,2 % |
| Torvalla Skogsmon | S | 38,0 % | S | 42,2 % | 74,7 % |
| Torvalla Ängsmon | S | 37,6 % | S | 38,0 % | 77,4 % |
| Universitetet | S | 33,6 % | S | 34,4 % | 78,1 % |
| Västra Frösön | S | 35,2 % | S | 33,8 % | 89,4 % |
| Östberg | S | 36,0 % | S | 34,5 % | 82,7 % |
| Östersund nedre centrum | S | 35,7 % | S | 35,8 % | 79,4 % |
| Östersund övre centrum | S | 28,9 % | S | 29,8 % | 77,2 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022