Valresultat Ragunda 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ragunda med 38,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ragunda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 3 983
- Avgivna röster
- 3 376
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2022 i Ragunda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 285 | 38,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 902 | 27,1 % |
| MModeraterna | 308 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 288 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 195 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 180 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 82 | 2,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 38 | 1,1 % |
| Övriga partier | 46 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Ragunda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 337 | 41,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 556 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 486 | 15,1 % |
| MModeraterna | 290 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 225 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 215 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 41 | 1,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 40 | 1,2 % |
| Övriga partier | 37 | 1,1 % |
Kommunvalet 2022 i Ragunda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 260 | 37,9 % |
| CCenterpartiet | 807 | 24,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 444 | 13,4 % |
| ARAllt för Ragunda | 288 | 8,7 % |
| MModeraterna | 200 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 147 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 117 | 3,5 % |
| Övriga partier | 58 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Ragunda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ragunda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 50,6 % | 48,4 % | 37,5 % | 38,7 % | 33,7 % |
| SD | 1,9 % | 3,8 % | 13,8 % | 20,9 % | 27,1 % | 26,1 % |
| M | 12,3 % | 14,7 % | 9,4 % | 7,9 % | 9,3 % | 12,9 % |
| C | 17,9 % | 13,8 % | 12,8 % | 14,8 % | 8,7 % | 7,6 % |
| KD | 2,8 % | 1,5 % | 1,6 % | 4,0 % | 5,9 % | 6,8 % |
| V | 11,4 % | 8,0 % | 7,2 % | 9,2 % | 5,4 % | 5,6 % |
| MP | 2,7 % | 3,5 % | 2,7 % | 1,5 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Övr | 2,4 % | 2,2 % | 2,8 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,8 % |
| L | 2,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,1 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 75,1 % | 80,4 % | 83,5 % | 85,4 % | 84,8 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Ragunda 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ragunda 2022
Så skiljer sig Ragunda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 9,3 % i Ragunda mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,3
- SD +6,6
- C +2,0
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −9,8
- L −3,5
- MP −2,6
- V −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ragunda, från 20,9 % till 27,1 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,8 % till 8,7 % (−6,1).
- SD +6,2
- C −6,1
- V −3,8
- KD +1,9
- M +1,4
- S +1,1
- LPo −1,1
- MP +0,9
Valdeltagande i Ragunda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,8 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ragunda på plats 159 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ragunda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,1 % i Döviken till 87,1 % i Stugubyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stugubyn (43,4 %) och sitt svagaste i Fors (33,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ragunda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,3 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,6 procentenheter.
- C +15,6
- SD −13,8
- M −3,2
- KD −2,3
- V −1,0
- S −0,7
Största parti i Ragunda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ragunda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 80,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 75,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ragunda 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ragunda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Döviken | S | 34,0 % | S | 32,8 % | 78,1 % |
| Fors | SD | 35,3 % | S | 27,5 % | 79,5 % |
| Hammaren | S | 40,9 % | S | 38,3 % | 78,1 % |
| Stugubyn | S | 43,4 % | S | 49,1 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022