Valresultat Ragunda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ragunda med 46,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 75,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ragunda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 75,1 %
- Röstberättigade
- 4 650
- Avgivna röster
- 3 493
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2006 i Ragunda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 566 | 46,0 % |
| CCenterpartiet | 610 | 17,9 % |
| MModeraterna | 417 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 387 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 94 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 90 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 64 | 1,9 % |
| JLJL | 45 | 1,3 % |
| Övriga partier | 37 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Ragunda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 487 | 45,5 % |
| CCenterpartiet | 687 | 21,0 % |
| VVänsterpartiet | 435 | 13,3 % |
| MModeraterna | 341 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 98 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 91 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 87 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 42 | 1,3 % |
| Övriga partier | 3 | 0,1 % |
Kommunvalet 2006 i Ragunda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 370 | 40,1 % |
| CCenterpartiet | 721 | 21,1 % |
| AfRAfR | 685 | 20,0 % |
| VVänsterpartiet | 534 | 15,6 % |
| Övriga partier | 106 | 3,1 % |
Partiernas utveckling i Ragunda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ragunda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,0 % | 50,6 % | 48,4 % | 37,5 % | 38,7 % | 33,7 % |
| C | 17,9 % | 13,8 % | 12,8 % | 14,8 % | 8,7 % | 7,6 % |
| M | 12,3 % | 14,7 % | 9,4 % | 7,9 % | 9,3 % | 12,9 % |
| V | 11,4 % | 8,0 % | 7,2 % | 9,2 % | 5,4 % | 5,6 % |
| KD | 2,8 % | 1,5 % | 1,6 % | 4,0 % | 5,9 % | 6,8 % |
| MP | 2,7 % | 3,5 % | 2,7 % | 1,5 % | 2,5 % | 2,9 % |
| L | 2,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 1,7 % | 1,1 % | 2,6 % |
| Övr | 2,4 % | 2,2 % | 2,8 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,8 % |
| SD | 1,9 % | 3,8 % | 13,8 % | 20,9 % | 27,1 % | 26,1 % |
| Valdeltagande | 75,1 % | 80,4 % | 83,5 % | 85,4 % | 84,8 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Ragunda 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ragunda 2006
Så skiljer sig Ragunda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 12,3 % i Ragunda mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 13,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,8
- C +10,0
- V +5,5
- JL +0,9
Svagare än i riket
- M −13,8
- FP −4,9
- KD −3,9
- MP −2,4
Valdeltagande i Ragunda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,1 %, vilket är 5,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ragunda på plats 273 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ragunda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Döviken till 80,6 % i Stugubyn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borgvattnet (49,0 %) och sitt svagaste i Döviken (43,2 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ragunda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 0,9 % i kommunvalet mot 12,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- M −11,3
- S −5,9
- V +4,3
- C +3,2
Största parti i Ragunda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ragunda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 82,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,5 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 80,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,0 % | 75,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ragunda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Ragunda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Borgvattnet | S | 49,0 % | S | 46,4 % | 78,6 % |
| Döviken | S | 43,2 % | S | 34,6 % | 72,8 % |
| Fors | S | 47,6 % | S | 44,1 % | 73,5 % |
| Hammaren | S | 44,9 % | S | 36,0 % | 73,0 % |
| Stugubyn | S | 46,8 % | S | 44,2 % | 80,6 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006