Valresultat Berg 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Berg med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick BE flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 75,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Berg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Berg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
75,6 %
Röstberättigade
6 015
Avgivna röster
4 549
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2006 i Berg

Riksdagsvalet 2006 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 61436,2 %
CCenterpartiet1 08924,4 %
MModeraterna72416,2 %
VVänsterpartiet3437,7 %
KDKristdemokraterna1874,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1824,1 %
JLJL1012,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)952,1 %
SDSverigedemokraterna751,7 %
Övriga partier471,1 %

Landstingsvalet 2006 i Berg

Landstingsvalet 2006 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 49335,9 %
CCenterpartiet1 17028,1 %
MModeraterna55713,4 %
VVänsterpartiet3658,8 %
KDKristdemokraterna2195,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1764,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1222,9 %
SDSverigedemokraterna421,0 %
Övriga partier110,3 %

Kommunvalet 2006 i Berg

Kommunvalet 2006 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
BEBE1 25628,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06824,0 %
CCenterpartiet98422,1 %
VVänsterpartiet3848,6 %
MModeraterna3788,5 %
KDKristdemokraterna1753,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1112,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)611,4 %
Övriga partier330,7 %

Partiernas utveckling i Berg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Berg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • M
  • V
  • KD
  • MP
  • Övr
  • JL
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Berg per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %39,4 %39,0 %32,0 %32,4 %27,4 %
C24,4 %17,5 %15,6 %16,9 %9,5 %10,2 %
M16,2 %21,4 %17,0 %15,3 %17,3 %20,4 %
V7,7 %5,3 %4,5 %6,3 %4,3 %4,6 %
KD4,2 %2,6 %1,7 %4,6 %5,7 %4,7 %
MP4,1 %5,3 %3,8 %2,2 %3,4 %4,9 %
Övr2,8 %5,8 %16,6 %21,1 %26,0 %24,7 %
JL2,3 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %0,0 %
L2,1 %2,7 %1,8 %1,7 %1,4 %3,2 %
Valdeltagande75,6 %80,5 %84,9 %85,6 %83,7 %83,6 %

Valdeltagande i Berg 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Berg 2006

Så skiljer sig Berg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 24,4 % i Berg mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 16,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +16,5
  • V +1,9
  • JL +1,8
  • S +1,0

Svagare än i riket

  • M −9,8
  • FP −5,4
  • KD −2,4
  • SD −1,3

Valdeltagande i Berg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 75,6 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Berg på plats 269 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Berg är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,1 % i Storsjö till 79,0 % i Hackås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rätan (53,0 %) och sitt svagaste i Vigge (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Centerpartiet i 3 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Berg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 24,0 % i kommunvalet mot 36,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,2 procentenheter.

  • S −12,2
  • M −7,7
  • C −2,3
  • MP −1,6
  • V +0,9
  • KD −0,3

Största parti i Berg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Berg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Berg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,4 %83,6 %
2022Socialdemokraterna32,4 %83,7 %
2018Socialdemokraterna32,0 %85,6 %
2014Socialdemokraterna39,0 %84,9 %
2010Socialdemokraterna39,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna36,2 %75,6 %

Valresultat per valdistrikt i Berg 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Berg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Berg, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HackåsS38,9 %BE31,5 %79,0 %
KlövsjöS31,6 %BE34,3 %77,4 %
KyrkbygdenC31,2 %C27,1 %78,1 %
MyrvikenC31,2 %C33,8 %75,0 %
RätanS53,0 %S37,6 %71,1 %
StorsjöS42,2 %BE34,5 %71,1 %
SvenstavikS39,4 %BE27,7 %75,2 %
ViggeC36,5 %C37,0 %74,0 %
ÅsarnaS41,9 %BE34,9 %76,9 %

Utforska valdistrikten i Berg på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006