Valresultat Härjedalen 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Härjedalen med 46,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,7 %). Valdeltagandet var 76,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härjedalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,5 %
- Röstberättigade
- 8 698
- Avgivna röster
- 6 656
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2006 i Härjedalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 010 | 46,1 % |
| MModeraterna | 1 104 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 838 | 12,8 % |
| VVänsterpartiet | 538 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 309 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 243 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 178 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 143 | 2,2 % |
| JLJL | 81 | 1,2 % |
| Övriga partier | 81 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Härjedalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 908 | 46,1 % |
| MModeraterna | 948 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 868 | 13,8 % |
| VVänsterpartiet | 526 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 455 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 278 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 193 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 1,6 % |
| Övriga partier | 26 | 0,4 % |
Kommunvalet 2006 i Härjedalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 809 | 42,7 % |
| VOXHVOXH | 889 | 13,5 % |
| MModeraterna | 881 | 13,4 % |
| CCenterpartiet | 764 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 420 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 296 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 233 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 200 | 3,0 % |
| Övriga partier | 76 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Härjedalen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Härjedalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- V
- L
- KD
- SD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,1 % | 44,6 % | 42,9 % | 34,9 % | 33,4 % | 28,8 % |
| M | 16,9 % | 22,2 % | 17,1 % | 14,0 % | 13,4 % | 17,8 % |
| C | 12,8 % | 9,4 % | 10,5 % | 13,9 % | 8,0 % | 8,1 % |
| V | 8,2 % | 6,0 % | 5,2 % | 7,1 % | 5,5 % | 4,4 % |
| L | 4,7 % | 3,8 % | 2,1 % | 2,8 % | 3,0 % | 3,7 % |
| KD | 3,7 % | 2,3 % | 1,9 % | 4,3 % | 6,8 % | 8,0 % |
| SD | 2,7 % | 7,0 % | 15,2 % | 18,8 % | 25,5 % | 22,4 % |
| Övr | 2,5 % | 0,8 % | 2,2 % | 2,3 % | 1,3 % | 2,1 % |
| MP | 2,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 1,9 % | 3,0 % | 4,7 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 80,6 % | 82,8 % | 84,5 % | 83,4 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Härjedalen 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Härjedalen 2006
Så skiljer sig Härjedalen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 46,1 % i Härjedalen mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,9
- C +4,9
- V +2,4
- JL +0,8
Svagare än i riket
- M −9,2
- MP −3,0
- KD −2,9
- FP −2,8
Valdeltagande i Härjedalen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,5 %, vilket är 3,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Härjedalen på plats 250 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Härjedalen är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Funäsdalen till 83,2 % i Vemdalen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvros-Ängersjö (60,7 %) och sitt svagaste i Glöte (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härjedalen är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 16,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- M −3,5
- S −3,4
- V −1,9
- C −1,2
- KD −0,7
- FP −0,2
Största parti i Härjedalen sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Härjedalen i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,6 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,1 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Härjedalen 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Härjedalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Funäsdalen | S | 37,4 % | S | 34,1 % | 73,4 % |
| Glöte | S | 34,8 % | S | 30,3 % | 75,0 % |
| Hede | S | 42,8 % | S | 40,9 % | 74,3 % |
| Lillhärdal | S | 51,6 % | S | 49,6 % | 76,5 % |
| Sveg V | S | 48,1 % | S | 47,8 % | 74,9 % |
| Sveg yttre | S | 46,3 % | S | 44,7 % | 80,9 % |
| Sveg Ö | S | 54,5 % | S | 53,4 % | 78,8 % |
| Vemdalen | S | 44,3 % | S | 42,5 % | 83,2 % |
| Ytterhogdal-Överhogdal | S | 50,2 % | VOXH | 40,6 % | 74,4 % |
| Älvros-Ängersjö | S | 60,7 % | S | 53,7 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006