Valresultat Härjedalen 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Härjedalen med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härjedalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Härjedalen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
8 016
Avgivna röster
6 772
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2018 i Härjedalen

Riksdagsvalet 2018 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 33934,9 %
SDSverigedemokraterna1 25818,8 %
MModeraterna93614,0 %
CCenterpartiet93313,9 %
VVänsterpartiet4767,1 %
KDKristdemokraterna2884,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1862,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1261,9 %
LPoLPo861,3 %
Övriga partier691,0 %

Landstingsvalet 2018 i Härjedalen

Landstingsvalet 2018 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 26334,7 %
CCenterpartiet1 28719,7 %
MModeraterna94814,5 %
SDSverigedemokraterna5889,0 %
VVänsterpartiet4376,7 %
LPoLPo3475,3 %
KDKristdemokraterna2874,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2353,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1111,7 %
Övriga partier140,2 %

Kommunvalet 2018 i Härjedalen

Kommunvalet 2018 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 22533,3 %
CCenterpartiet1 37920,7 %
MModeraterna85812,9 %
LPoLPo67210,1 %
VVänsterpartiet4266,4 %
SDSverigedemokraterna3445,2 %
VOXHVOXH3094,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2704,0 %
KDKristdemokraterna1352,0 %
Övriga partier590,9 %

Partiernas utveckling i Härjedalen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härjedalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härjedalen per valår
Parti200620102014201820222026
S46,1 %44,6 %42,9 %34,9 %33,4 %28,8 %
SD2,7 %7,0 %15,2 %18,8 %25,5 %22,4 %
M16,9 %22,2 %17,1 %14,0 %13,4 %17,8 %
C12,8 %9,4 %10,5 %13,9 %8,0 %8,1 %
V8,2 %6,0 %5,2 %7,1 %5,5 %4,4 %
KD3,7 %2,3 %1,9 %4,3 %6,8 %8,0 %
L4,7 %3,8 %2,1 %2,8 %3,0 %3,7 %
Övr2,5 %0,8 %2,2 %2,3 %1,3 %2,1 %
MP2,2 %3,8 %3,0 %1,9 %3,0 %4,7 %
Valdeltagande76,5 %80,6 %82,8 %84,5 %83,4 %83,8 %

Valdeltagande i Härjedalen 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härjedalen 2018

Så skiljer sig Härjedalen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 34,9 % i Härjedalen mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +6,7
  • C +5,3
  • SD +1,3
  • LPo +1,2

Svagare än i riket

  • M −5,9
  • L −2,7
  • MP −2,5
  • KD −2,0

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Härjedalen, från 15,2 % till 18,8 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,9 % till 34,9 % (−8,0).

  • S −8,0
  • SD +3,6
  • C +3,5
  • M −3,2
  • KD +2,4
  • V +1,9
  • LPo +1,3
  • FI −1,1

Valdeltagande i Härjedalen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,5 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Härjedalen på plats 255 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Härjedalen är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Sveg-Glöte till 84,0 % i Hede- Vemdalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sveg- Ytterhogdal (44,7 %) och sitt svagaste i Funäsdalen (27,0 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härjedalen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,2 % i kommunvalet mot 18,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,6 procentenheter.

  • SD −13,6
  • C +6,7
  • KD −2,3
  • S −1,6
  • M −1,1
  • V −0,7

Största parti i Härjedalen sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härjedalen i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härjedalen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,8 %83,8 %
2022Socialdemokraterna33,4 %83,4 %
2018Socialdemokraterna34,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna42,9 %82,8 %
2010Socialdemokraterna44,6 %80,6 %
2006Socialdemokraterna46,1 %76,5 %

Valresultat per valdistrikt i Härjedalen 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Härjedalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härjedalen, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FunäsdalenS27,0 %M26,3 %83,9 %
Hede- VemdalenS35,3 %C33,6 %84,0 %
Lillhärdal-ÄngersjöS32,2 %S32,2 %81,7 %
Sveg- YtterhogdalS44,7 %S43,7 %81,4 %
Sveg-GlöteS34,5 %S35,8 %80,1 %

Utforska valdistrikten i Härjedalen på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018