Valresultat Härjedalen 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Härjedalen med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,5 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härjedalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,8 %
- Röstberättigade
- 8 042
- Avgivna röster
- 6 740
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2026 i Härjedalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 915 | 28,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 492 | 22,4 % |
| MModeraterna | 1 188 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 540 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 532 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 315 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 292 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 244 | 3,7 % |
| Övriga partier | 139 | 2,1 % |
Regionvalet 2026 i Härjedalen
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 896 | 29,7 % |
| MModeraterna | 1 384 | 21,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 001 | 15,7 % |
| CCenterpartiet | 751 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 492 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 323 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 256 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 247 | 3,9 % |
| Övriga partier | 37 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Härjedalen — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Härjedalen har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Centerpartiet med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 877 | 28,5 % | 9(+1) |
| MModeraterna | 1 372 | 20,9 % | 7(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 920 | 14,0 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 749 | 11,4 % | 4(±0) |
| VHFRVox Humana - Folkets Röst | 432 | 6,6 % | 2(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 430 | 6,5 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 386 | 5,9 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 307 | 4,7 % | 1(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 86 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Härjedalen 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Härjedalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,1 % | 44,6 % | 42,9 % | 34,9 % | 33,4 % | 28,8 % |
| SD | 2,7 % | 7,0 % | 15,2 % | 18,8 % | 25,5 % | 22,4 % |
| M | 16,9 % | 22,2 % | 17,1 % | 14,0 % | 13,4 % | 17,8 % |
| C | 12,8 % | 9,4 % | 10,5 % | 13,9 % | 8,0 % | 8,1 % |
| KD | 3,7 % | 2,3 % | 1,9 % | 4,3 % | 6,8 % | 8,0 % |
| MP | 2,2 % | 3,8 % | 3,0 % | 1,9 % | 3,0 % | 4,7 % |
| V | 8,2 % | 6,0 % | 5,2 % | 7,1 % | 5,5 % | 4,4 % |
| L | 4,7 % | 3,8 % | 2,1 % | 2,8 % | 3,0 % | 3,7 % |
| Övr | 2,5 % | 0,8 % | 2,2 % | 2,3 % | 1,3 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,5 % | 80,6 % | 82,8 % | 84,5 % | 83,4 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Härjedalen 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Härjedalen 2026
Så skiljer sig Härjedalen från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,4 % i Härjedalen mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,9
- KD +1,8
- C +1,1
- S +0,8
Svagare än i riket
- V −4,0
- M −2,0
- L −1,7
- MP −1,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Härjedalen, från 13,4 % till 17,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,4 % till 28,8 % (−4,6).
- S −4,6
- M +4,4
- SD −3,1
- MP +1,7
- KD +1,2
- V −1,1
- L +0,6
- C +0,1
Valdeltagande i Härjedalen
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Härjedalen på plats 190 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Härjedalen är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Sveg-Glöte till 81,2 % i Hede-Vemdalen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sveg-Ytterhogdal (38,5 %) och sitt svagaste i Funäsdalen (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1, Moderaterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härjedalen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,0 % i kommunvalet mot 22,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- SD −8,4
- MP −3,4
- KD −3,3
- C +3,3
- M +3,0
- L +2,9
- V +1,5
- S −0,2
Största parti i Härjedalen sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Härjedalen i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 83,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 84,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 82,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,6 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,1 % | 76,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Härjedalen 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Härjedalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Funäsdalen | M | 23,3 % | M | 35,7 % | 79,2 % |
| Hede-Vemdalen | S | 28,2 % | S | 25,4 % | 81,2 % |
| Lillhärdal-Ängersjö | SD | 33,2 % | S | 29,2 % | 76,9 % |
| Sveg-Glöte | S | 29,9 % | S | 32,6 % | 76,4 % |
| Sveg-Ytterhogdal | S | 38,5 % | S | 37,9 % | 76,8 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026