Valresultat Åre 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Åre med 26,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (21,8 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Åre på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,0 %
Röstberättigade
9 666
Avgivna röster
8 405
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2026 i Åre

Riksdagsvalet 2026 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 22026,8 %
MModeraterna1 47117,7 %
CCenterpartiet1 20114,5 %
SDSverigedemokraterna1 05512,7 %
MPMiljöpartiet de gröna93611,3 %
KDKristdemokraterna4795,8 %
VVänsterpartiet4505,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3444,1 %
Övriga partier1371,7 %

Regionvalet 2026 i Åre

Regionvalet 2026 i Åre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 26028,0 %
CCenterpartiet1 50718,7 %
MModeraterna1 47618,3 %
MPMiljöpartiet de gröna91811,4 %
SDSverigedemokraterna6578,1 %
KDKristdemokraterna5827,2 %
VVänsterpartiet4956,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1411,7 %
Övriga partier390,5 %

Kommunvalet 2026 i Åre — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Åre har 37 mandat. Socialdemokraterna och Västjämtlands Väl fick flest, 8 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Åre: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 80421,8 %8(−1)
VVVästjämtlands Väl1 66320,1 %8(±0)
CCenterpartiet1 42917,3 %6(±0)
MModeraterna1 23915,0 %6(+2)
MPMiljöpartiet de gröna86510,5 %4(±0)
SDSverigedemokraterna5446,6 %2(−1)
VVänsterpartiet4135,0 %2(±0)
KDKristdemokraterna2463,0 %1(±0)
Övriga partier640,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Åre 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Åre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • MP
  • KD
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Åre per valår
Parti200620102014201820222026
S32,0 %31,6 %31,6 %26,2 %32,1 %26,8 %
M22,9 %26,7 %21,6 %15,4 %15,8 %17,7 %
C19,1 %14,6 %13,7 %21,6 %11,8 %14,5 %
SD1,6 %3,1 %9,4 %13,2 %16,6 %12,7 %
MP6,5 %8,7 %8,8 %6,2 %8,5 %11,3 %
KD5,0 %4,0 %4,0 %4,8 %4,9 %5,8 %
V6,3 %4,9 %4,9 %8,2 %5,5 %5,4 %
L4,2 %5,2 %3,1 %2,7 %3,6 %4,1 %
Övr2,5 %1,2 %3,0 %1,7 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande76,1 %83,4 %86,1 %88,6 %86,8 %87,0 %

Valdeltagande i Åre 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Åre 2026

Så skiljer sig Åre från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Centerpartiet, som fick 14,5 % i Åre mot 7,0 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +7,5
  • MP +5,2

Svagare än i riket

  • SD −4,8
  • V −3,0
  • M −2,1
  • S −1,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Åre, från 8,5 % till 11,3 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,1 % till 26,8 % (−5,3).

  • S −5,3
  • SD −3,9
  • MP +2,8
  • C +2,7
  • M +1,9
  • KD +0,9
  • L +0,5
  • V −0,0

Valdeltagande i Åre

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,0 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Åre på plats 61 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Åre är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Järpen till 85,2 % i Mattmar.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Järpen (37,4 %) och sitt svagaste i Åre Västra (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åre är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,6 % i kommunvalet mot 12,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • SD −6,1
  • S −4,9
  • L −3,7
  • C +2,8
  • KD −2,8
  • M −2,8
  • MP −0,8
  • V −0,4

Största parti i Åre sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Åre i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Åre per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,8 %87,0 %
2022Socialdemokraterna32,1 %86,8 %
2018Socialdemokraterna26,2 %88,6 %
2014Socialdemokraterna31,6 %86,1 %
2010Socialdemokraterna31,6 %83,4 %
2006Socialdemokraterna32,0 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Åre 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Åre, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Duved TegeforsS24,8 %VV22,6 %81,1 %
Duved VästraS22,8 %VV24,5 %72,6 %
Hallen-MarbyS24,3 %C33,9 %83,3 %
JärpenS37,4 %S30,0 %72,5 %
KallS27,9 %VV28,5 %80,3 %
MattmarS21,3 %C26,7 %85,2 %
MörsilS32,4 %S33,6 %77,6 %
UndersåkerS26,8 %S19,6 %82,0 %
Åre VästraM25,1 %VV22,3 %79,9 %
Åre ÖstraS25,0 %M23,6 %79,8 %

Utforska valdistrikten i Åre på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026