Valresultat Åre 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Åre med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 8 003
- Avgivna röster
- 6 893
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2014 i Åre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 151 | 31,6 % |
| MModeraterna | 1 467 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 932 | 13,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 640 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 601 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 332 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 270 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 163 | 2,4 % |
| Övriga partier | 42 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Åre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 245 | 33,9 % |
| MModeraterna | 1 349 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 1 209 | 18,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 618 | 9,3 % |
| VVänsterpartiet | 335 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 314 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 291 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 241 | 3,6 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Kommunvalet 2014 i Åre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 023 | 29,8 % |
| CCenterpartiet | 1 287 | 19,0 % |
| MModeraterna | 1 111 | 16,4 % |
| VVVV | 883 | 13,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 596 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 215 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 211 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 173 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 151 | 2,2 % |
| FNOFNO | 115 | 1,7 % |
| Övriga partier | 16 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Åre 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,3 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- MP
- V
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,0 % | 31,6 % | 31,6 % | 26,2 % | 32,1 % | 26,8 % |
| M | 22,9 % | 26,7 % | 21,6 % | 15,4 % | 15,8 % | 17,7 % |
| C | 19,1 % | 14,6 % | 13,7 % | 21,6 % | 11,8 % | 14,5 % |
| SD | 1,6 % | 3,1 % | 9,4 % | 13,2 % | 16,6 % | 12,7 % |
| MP | 6,5 % | 8,7 % | 8,8 % | 6,2 % | 8,5 % | 11,3 % |
| V | 6,3 % | 4,9 % | 4,9 % | 8,2 % | 5,5 % | 5,4 % |
| KD | 5,0 % | 4,0 % | 4,0 % | 4,8 % | 4,9 % | 5,8 % |
| L | 4,2 % | 5,2 % | 3,1 % | 2,7 % | 3,6 % | 4,1 % |
| Övr | 2,5 % | 1,2 % | 3,0 % | 1,7 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 83,4 % | 86,1 % | 88,6 % | 86,8 % | 87,0 % |
Valdeltagande i Åre 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åre 2014
Så skiljer sig Åre från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 13,7 % i Åre mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,6
- MP +1,9
- S +0,6
Svagare än i riket
- SD −3,5
- FP −2,4
- M −1,8
- V −0,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Åre, från 3,1 % till 9,4 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 26,7 % till 21,6 % (−5,1).
- SD +6,3
- M −5,1
- FP −2,2
- FI +2,0
- C −0,9
- MP +0,1
- S −0,0
- V +0,0
Valdeltagande i Åre
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Åre på plats 133 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åre är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Åre till 83,7 % i Undersåker.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Järpen (48,1 %) och sitt svagaste i Åre (19,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åre är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 3,2 % i kommunvalet mot 9,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- SD −6,2
- C +5,3
- M −5,2
- V −2,3
- S −1,8
- KD −1,7
- FP +0,1
- MP −0,0
Största parti i Åre sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åre i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 87,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åre 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Åre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Duved-Storlien | S | 40,4 % | S | 39,0 % | 78,0 % |
| Hallen-Marby | S | 32,1 % | C | 37,4 % | 82,4 % |
| Järpen | S | 48,1 % | S | 43,8 % | 77,4 % |
| Kall | S | 37,9 % | S | 31,8 % | 80,8 % |
| Mattmar | S | 26,8 % | C | 39,6 % | 82,3 % |
| Mörsil | S | 38,7 % | S | 40,2 % | 83,7 % |
| Undersåker | S | 27,0 % | S | 23,6 % | 83,7 % |
| Åre | M | 32,8 % | M | 23,7 % | 77,1 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014