Valresultat Härjedalen 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Härjedalen med 42,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 82,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härjedalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Härjedalen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,8 %
Röstberättigade
8 264
Avgivna röster
6 842
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2014 i Härjedalen

Riksdagsvalet 2014 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90342,9 %
MModeraterna1 16017,1 %
SDSverigedemokraterna1 02715,2 %
CCenterpartiet70710,5 %
VVänsterpartiet3495,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2003,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1422,1 %
KDKristdemokraterna1301,9 %
FIFeministiskt initiativ1001,5 %
Övriga partier470,7 %

Landstingsvalet 2014 i Härjedalen

Landstingsvalet 2014 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 78042,6 %
MModeraterna1 37421,1 %
CCenterpartiet83012,7 %
SDSverigedemokraterna5929,1 %
VVänsterpartiet3936,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1852,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1822,8 %
KDKristdemokraterna1612,5 %
Övriga partier280,4 %

Kommunvalet 2014 i Härjedalen

Kommunvalet 2014 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 47636,9 %
CCenterpartiet1 18917,7 %
MModeraterna1 08716,2 %
SDSverigedemokraterna4877,2 %
HärjpHärjp4576,8 %
VVänsterpartiet3715,5 %
VOXHVOXH3144,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1392,1 %
KDKristdemokraterna941,4 %
MPMiljöpartiet de gröna791,2 %
Övriga partier260,4 %

Partiernas utveckling i Härjedalen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härjedalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • MP
  • Övr
  • L
  • KD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härjedalen per valår
Parti200620102014201820222026
S46,1 %44,6 %42,9 %34,9 %33,4 %28,8 %
M16,9 %22,2 %17,1 %14,0 %13,4 %17,8 %
SD2,7 %7,0 %15,2 %18,8 %25,5 %22,4 %
C12,8 %9,4 %10,5 %13,9 %8,0 %8,1 %
V8,2 %6,0 %5,2 %7,1 %5,5 %4,4 %
MP2,2 %3,8 %3,0 %1,9 %3,0 %4,7 %
Övr2,5 %0,8 %2,2 %2,3 %1,3 %2,1 %
L4,7 %3,8 %2,1 %2,8 %3,0 %3,7 %
KD3,7 %2,3 %1,9 %4,3 %6,8 %8,0 %
Valdeltagande76,5 %80,6 %82,8 %84,5 %83,4 %83,8 %

Valdeltagande i Härjedalen 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härjedalen 2014

Så skiljer sig Härjedalen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 42,9 % i Härjedalen mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,9
  • C +4,3
  • SD +2,3

Svagare än i riket

  • M −6,2
  • MP −3,9
  • FP −3,3
  • KD −2,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Härjedalen, från 7,0 % till 15,2 % (+8,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,2 % till 17,1 % (−5,1).

  • SD +8,2
  • M −5,1
  • FP −1,7
  • S −1,7
  • FI +1,4
  • C +1,0
  • MP −0,8
  • V −0,8

Valdeltagande i Härjedalen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 82,8 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Härjedalen på plats 267 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Härjedalen är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Funäsdalen till 85,1 % i Vemdalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Älvros-Ängersjö (60,6 %) och sitt svagaste i Glöte (34,3 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härjedalen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 7,2 % i kommunvalet mot 15,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • SD −7,9
  • C +7,2
  • S −6,1
  • M −1,0
  • V +0,4

Största parti i Härjedalen sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härjedalen i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härjedalen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,8 %83,8 %
2022Socialdemokraterna33,4 %83,4 %
2018Socialdemokraterna34,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna42,9 %82,8 %
2010Socialdemokraterna44,6 %80,6 %
2006Socialdemokraterna46,1 %76,5 %

Valresultat per valdistrikt i Härjedalen 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Härjedalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härjedalen, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FunäsdalenS34,6 %S29,7 %76,6 %
GlöteS34,3 %S27,6 %79,8 %
HedeS42,7 %S30,2 %82,5 %
LillhärdalS45,0 %S42,0 %79,9 %
Sveg VS46,3 %S40,7 %80,2 %
Sveg yttreS40,5 %S37,4 %81,9 %
Sveg ÖS54,4 %S50,0 %81,4 %
VemdalenS37,7 %C37,9 %85,1 %
Ytterhogdal-ÖverhogdalS51,3 %S45,0 %78,9 %
Älvros-ÄngersjöS60,6 %S54,9 %82,0 %

Utforska valdistrikten i Härjedalen på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014