Valresultat Härjedalen 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Härjedalen med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Härjedalen ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Härjedalen på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,4 %
Röstberättigade
8 125
Avgivna röster
6 778
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2022 i Härjedalen

Riksdagsvalet 2022 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23333,4 %
SDSverigedemokraterna1 70825,5 %
MModeraterna89713,4 %
CCenterpartiet5358,0 %
KDKristdemokraterna4526,8 %
VVänsterpartiet3705,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2033,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2023,0 %
Övriga partier881,3 %

Regionvalet 2022 i Härjedalen

Regionvalet 2022 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 15733,8 %
SDSverigedemokraterna1 05416,5 %
MModeraterna1 01915,9 %
CCenterpartiet77712,2 %
KDKristdemokraterna4467,0 %
VVänsterpartiet4076,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3475,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1432,2 %
Övriga partier400,6 %

Kommunvalet 2022 i Härjedalen

Kommunvalet 2022 i Härjedalen: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 82627,6 %
MModeraterna99415,0 %
CCenterpartiet81112,3 %
SDSverigedemokraterna80212,1 %
FRVHFolkets röst - VOX humana5668,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5157,8 %
HärjeHärjedalspartiet4246,4 %
VVänsterpartiet3875,9 %
KDKristdemokraterna2033,1 %
Övriga partier811,2 %

Partiernas utveckling i Härjedalen 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Härjedalen i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Härjedalen per valår
Parti200620102014201820222026
S46,1 %44,6 %42,9 %34,9 %33,4 %28,8 %
SD2,7 %7,0 %15,2 %18,8 %25,5 %22,4 %
M16,9 %22,2 %17,1 %14,0 %13,4 %17,8 %
C12,8 %9,4 %10,5 %13,9 %8,0 %8,1 %
KD3,7 %2,3 %1,9 %4,3 %6,8 %8,0 %
V8,2 %6,0 %5,2 %7,1 %5,5 %4,4 %
MP2,2 %3,8 %3,0 %1,9 %3,0 %4,7 %
L4,7 %3,8 %2,1 %2,8 %3,0 %3,7 %
Övr2,5 %0,8 %2,2 %2,3 %1,3 %2,1 %
Valdeltagande76,5 %80,6 %82,8 %84,5 %83,4 %83,8 %

Valdeltagande i Härjedalen 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Härjedalen 2022

Så skiljer sig Härjedalen från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 13,4 % i Härjedalen mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,0
  • S +3,1
  • KD +1,4
  • C +1,3

Svagare än i riket

  • M −5,7
  • MP −2,0
  • L −1,6
  • V −1,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Härjedalen, från 18,8 % till 25,5 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,9 % till 8,0 % (−5,9).

  • SD +6,8
  • C −5,9
  • KD +2,5
  • V −1,6
  • S −1,5
  • LPo −1,3
  • MP +1,2
  • M −0,6

Valdeltagande i Härjedalen

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,4 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Härjedalen på plats 212 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Härjedalen är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Sveg-Glöte till 80,4 % i Hede-Vemdalen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sveg-Ytterhogdal (42,5 %) och sitt svagaste i Funäsdalen (27,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Sverigedemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Härjedalen är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,1 % i kommunvalet mot 25,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,4 procentenheter.

  • SD −13,4
  • S −5,8
  • L +4,8
  • C +4,3
  • KD −3,7
  • MP −2,2
  • M +1,6
  • V +0,3

Största parti i Härjedalen sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Härjedalen i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Härjedalen per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,8 %83,8 %
2022Socialdemokraterna33,4 %83,4 %
2018Socialdemokraterna34,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna42,9 %82,8 %
2010Socialdemokraterna44,6 %80,6 %
2006Socialdemokraterna46,1 %76,5 %

Valresultat per valdistrikt i Härjedalen 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Härjedalen. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Härjedalen, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
FunäsdalenS27,4 %M30,1 %80,2 %
Hede-VemdalenS33,0 %S24,2 %80,4 %
Lillhärdal-ÄngersjöSD38,1 %S23,5 %76,0 %
Sveg-GlöteS32,1 %S27,2 %75,4 %
Sveg-YtterhogdalS42,5 %S36,1 %75,5 %

Utforska valdistrikten i Härjedalen på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2022 · Alla kommuner 2022