Valresultat Strömsund 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Strömsund med 49,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,3 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 9 366
- Avgivna röster
- 7 854
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2014 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 858 | 49,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 092 | 14,1 % |
| MModeraterna | 892 | 11,5 % |
| CCenterpartiet | 788 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 556 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 171 | 2,2 % |
| KDKristdemokraterna | 160 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 102 | 1,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 83 | 1,1 % |
| Övriga partier | 53 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 743 | 49,1 % |
| MModeraterna | 1 103 | 14,5 % |
| CCenterpartiet | 954 | 12,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 680 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 676 | 8,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 188 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 153 | 2,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 111 | 1,5 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 660 | 47,3 % |
| CCenterpartiet | 972 | 12,6 % |
| MModeraterna | 954 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 691 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 690 | 8,9 % |
| rdrd | 494 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 180 | 2,3 % |
| Övriga partier | 92 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Strömsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- KD
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 50,6 % | 49,7 % | 41,1 % | 38,1 % | 31,9 % |
| SD | 1,9 % | 4,8 % | 14,1 % | 20,8 % | 27,5 % | 25,7 % |
| M | 13,7 % | 17,6 % | 11,5 % | 10,2 % | 12,0 % | 17,6 % |
| C | 14,5 % | 10,7 % | 10,2 % | 12,7 % | 6,9 % | 7,0 % |
| V | 10,4 % | 8,2 % | 7,2 % | 7,7 % | 5,3 % | 6,0 % |
| MP | 2,2 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,4 % |
| KD | 2,9 % | 2,1 % | 2,1 % | 4,1 % | 5,7 % | 5,0 % |
| Övr | 5,6 % | 3,1 % | 1,8 % | 2,0 % | 2,7 % | 4,3 % |
| Fi | 0,0 % | 0,0 % | 1,3 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,4 % | 83,9 % | 84,4 % | 82,6 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Strömsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömsund 2014
Så skiljer sig Strömsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 49,7 % i Strömsund mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 18,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,7
- C +4,0
- V +1,5
- SD +1,2
Svagare än i riket
- M −11,8
- MP −4,7
- FP −4,3
- KD −2,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Strömsund, från 4,8 % till 14,1 % (+9,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 17,6 % till 11,5 % (−6,1).
- SD +9,3
- M −6,1
- FI +1,3
- FP −1,2
- V −1,0
- S −0,8
- MP −0,7
- C −0,6
Valdeltagande i Strömsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,9 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Strömsund på plats 245 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömsund är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,9 % i Gäddede till 88,5 % i Näsviken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hoting (58,1 %) och sitt svagaste i Ede (33,8 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,9 % i kommunvalet mot 14,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- SD −5,2
- S −2,4
- C +2,4
- V +1,8
- M +0,8
Största parti i Strömsund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Strömsund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 82,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömsund 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Strömsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backe | S | 51,1 % | S | 42,7 % | 77,5 % |
| Ede | S | 33,8 % | S | 32,5 % | 84,9 % |
| Gäddede | S | 46,9 % | S | 46,2 % | 76,9 % |
| Hammerdal | S | 42,6 % | S | 41,4 % | 79,9 % |
| Hoting | S | 58,1 % | S | 51,9 % | 82,8 % |
| Kyrktåsjö-Norråker | S | 52,9 % | S | 52,2 % | 79,9 % |
| Näsviken | S | 48,1 % | S | 43,9 % | 88,5 % |
| Rossön | S | 50,4 % | S | 43,9 % | 84,7 % |
| Strömsund | S | 54,1 % | S | 52,1 % | 80,5 % |
| Västra Bredgård | S | 56,1 % | S | 54,6 % | 85,2 % |
| Östra Bredgård | S | 51,0 % | S | 50,4 % | 83,1 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2014 · Alla kommuner 2014