Valresultat Strömsund 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Strömsund med 48,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 78,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 78,5 %
- Röstberättigade
- 10 235
- Avgivna röster
- 8 036
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2006 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 858 | 48,8 % |
| CCenterpartiet | 1 146 | 14,5 % |
| MModeraterna | 1 080 | 13,7 % |
| VVänsterpartiet | 818 | 10,4 % |
| KDKristdemokraterna | 233 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 219 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 172 | 2,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 151 | 1,9 % |
| JLJL | 111 | 1,4 % |
| Övriga partier | 109 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 465 | 44,5 % |
| MModeraterna | 1 347 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 1 243 | 16,0 % |
| VVänsterpartiet | 930 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 307 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 189 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 161 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 112 | 1,4 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Strömsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 895 | 35,7 % |
| rdrd | 2 093 | 25,8 % |
| CCenterpartiet | 1 119 | 13,8 % |
| MModeraterna | 957 | 11,8 % |
| VVänsterpartiet | 674 | 8,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 114 | 1,4 % |
| Övriga partier | 96 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Strömsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Strömsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- C
- M
- V
- KD
- Övr
- L
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,8 % | 50,6 % | 49,7 % | 41,1 % | 38,1 % | 31,9 % |
| C | 14,5 % | 10,7 % | 10,2 % | 12,7 % | 6,9 % | 7,0 % |
| M | 13,7 % | 17,6 % | 11,5 % | 10,2 % | 12,0 % | 17,6 % |
| V | 10,4 % | 8,2 % | 7,2 % | 7,7 % | 5,3 % | 6,0 % |
| KD | 2,9 % | 2,1 % | 2,1 % | 4,1 % | 5,7 % | 5,0 % |
| Övr | 2,8 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,7 % |
| L | 2,8 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,5 % | 2,6 % |
| MP | 2,2 % | 2,9 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,4 % |
| SD | 1,9 % | 4,8 % | 14,1 % | 20,8 % | 27,5 % | 25,7 % |
| Valdeltagande | 78,5 % | 82,4 % | 83,9 % | 84,4 % | 82,6 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Strömsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Strömsund 2006
Så skiljer sig Strömsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 48,8 % i Strömsund mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,6
- C +6,6
- V +4,5
- JL +0,9
Svagare än i riket
- M −12,4
- FP −4,7
- KD −3,7
- MP −3,0
Valdeltagande i Strömsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 78,5 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Strömsund på plats 211 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Strömsund är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,6 % i Gäddede till 85,3 % i Näsviken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Bredgård (56,1 %) och sitt svagaste i Ede (32,1 %). Partiet var största parti i samtliga 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömsund är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,7 % i kommunvalet mot 48,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,2 procentenheter.
- S −13,2
- V −2,0
- M −1,9
- C −0,7
Största parti i Strömsund sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Strömsund i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 83,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 38,1 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,7 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 82,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 78,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Strömsund 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Strömsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alanäs | S | 54,9 % | S | 48,8 % | 75,2 % |
| Backe | S | 46,4 % | rd | 58,7 % | 80,4 % |
| Ede | S | 32,1 % | C | 33,3 % | 75,8 % |
| Gäddede | S | 43,0 % | M | 30,3 % | 71,6 % |
| Hammerdal | S | 44,7 % | S | 37,6 % | 75,8 % |
| Hoting | S | 52,8 % | S | 36,9 % | 80,5 % |
| Kyrktåsjö-Norråker | S | 49,9 % | S | 37,2 % | 79,6 % |
| Näsviken | S | 46,4 % | S | 34,5 % | 85,3 % |
| Rossön | S | 51,7 % | rd | 40,3 % | 77,5 % |
| Strömsund | S | 51,8 % | S | 38,5 % | 78,1 % |
| Västra Bredgård | S | 56,1 % | S | 45,2 % | 83,1 % |
| Östra Bredgård | S | 51,4 % | S | 37,8 % | 78,2 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2006 · Alla kommuner 2006