Valresultat Strömsund 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Strömsund med 31,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,2 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Strömsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Strömsund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
8 508
Avgivna röster
7 127
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2026 i Strömsund

Riksdagsvalet 2026 i Strömsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23331,9 %
SDSverigedemokraterna1 80325,7 %
MModeraterna1 23417,6 %
CCenterpartiet4927,0 %
VVänsterpartiet4236,0 %
KDKristdemokraterna3495,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1792,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1712,4 %
Övriga partier1211,7 %

Regionvalet 2026 i Strömsund

Regionvalet 2026 i Strömsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 21331,9 %
MModeraterna1 68924,3 %
SDSverigedemokraterna1 20317,3 %
CCenterpartiet74610,7 %
VVänsterpartiet4766,9 %
KDKristdemokraterna3635,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1512,2 %
Övriga partier1021,5 %

Kommunvalet 2026 i Strömsund — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Strömsund har 35 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+4 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 11 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Strömsund: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna2 27832,2 %12(+4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23131,5 %11(−2)
SDSverigedemokraterna1 04314,7 %5(−1)
CCenterpartiet6919,8 %4(−1)
VVänsterpartiet4977,0 %3(+1)
RDRättvis Demokrati1301,8 %0(−1)
KDKristdemokraterna1101,6 %
Övriga partier1041,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Strömsund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Strömsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−6,2 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Strömsund per valår
Parti200620102014201820222026
S48,8 %50,6 %49,7 %41,1 %38,1 %31,9 %
SD1,9 %4,8 %14,1 %20,8 %27,5 %25,7 %
M13,7 %17,6 %11,5 %10,2 %12,0 %17,6 %
C14,5 %10,7 %10,2 %12,7 %6,9 %7,0 %
V10,4 %8,2 %7,2 %7,7 %5,3 %6,0 %
KD2,9 %2,1 %2,1 %4,1 %5,7 %5,0 %
L2,8 %2,3 %1,1 %1,1 %1,5 %2,6 %
MP2,2 %2,9 %2,2 %1,4 %1,9 %2,4 %
Övr2,8 %0,8 %2,0 %1,0 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande78,5 %82,4 %83,9 %84,4 %82,6 %83,8 %

Valdeltagande i Strömsund 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Strömsund 2026

Så skiljer sig Strömsund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,7 % i Strömsund mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,3
  • S +3,9

Svagare än i riket

  • MP −3,7
  • L −2,8
  • V −2,4
  • M −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Strömsund, från 12,0 % till 17,6 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,1 % till 31,9 % (−6,2).

  • S −6,2
  • M +5,6
  • SD −1,7
  • L +1,1
  • V +0,7
  • KD −0,7
  • MP +0,5
  • C +0,1

Valdeltagande i Strömsund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,8 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Strömsund på plats 194 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Strömsund är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Gäddede till 82,7 % i Västra Bredgård.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Strömsund (36,8 %) och sitt svagaste i Hammerdal (26,6 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Strömsund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 32,2 % i kommunvalet mot 17,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.

  • M +14,5
  • SD −11,0
  • KD −3,4
  • C +2,7
  • V +1,0
  • S −0,4

Största parti i Strömsund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Strömsund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Strömsund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,9 %83,8 %
2022Socialdemokraterna38,1 %82,6 %
2018Socialdemokraterna41,1 %84,4 %
2014Socialdemokraterna49,7 %83,9 %
2010Socialdemokraterna50,6 %82,4 %
2006Socialdemokraterna48,8 %78,5 %

Valresultat per valdistrikt i Strömsund 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Strömsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Strömsund, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Backe-RossönS31,5 %M49,9 %75,7 %
GäddedeS33,6 %S35,5 %75,7 %
HammerdalS26,6 %S26,3 %81,5 %
Hoting-Kyrktåsjö-NorråkerS32,2 %M32,8 %75,7 %
StrömsundS36,8 %S40,2 %79,8 %
Västra BredgårdS35,2 %S37,4 %82,7 %
Östra BredgårdS31,8 %S33,5 %78,4 %

Utforska valdistrikten i Strömsund på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026