Valresultat Krokom 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Krokom med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (26,7 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Krokom ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 11 851
- Avgivna röster
- 10 302
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2026 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 854 | 28,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 944 | 19,1 % |
| MModeraterna | 1 806 | 17,7 % |
| CCenterpartiet | 1 168 | 11,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 721 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 656 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 490 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 3,4 % |
| Övriga partier | 193 | 1,9 % |
Regionvalet 2026 i Krokom
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 690 | 27,3 % |
| CCenterpartiet | 1 910 | 19,4 % |
| MModeraterna | 1 693 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 332 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 845 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 593 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 584 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 118 | 1,2 % |
| Övriga partier | 104 | 1,1 % |
Kommunvalet 2026 i Krokom — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Krokom har 41 mandat. Centerpartiet fick flest, 11 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Moderaterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 682 | 26,7 % | 11(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 108 | 21,0 % | 9(−3) |
| MModeraterna | 1 596 | 15,9 % | 7(±0) |
| SDSverigedemokraterna | 1 134 | 11,3 % | 5(±0) |
| JVKJämtlands Väl Krokom | 866 | 8,6 % | 4(+3) |
| VVänsterpartiet | 590 | 5,9 % | 2(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 567 | 5,6 % | 2(+1) |
| KDKristdemokraterna | 329 | 3,3 % | 1(−1) |
| Övriga partier | 181 | 1,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Krokom 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Krokom i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- MP
- KD
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 37,0 % | 37,0 % | 31,1 % | 33,0 % | 28,0 % |
| SD | 1,6 % | 3,5 % | 10,7 % | 15,6 % | 21,3 % | 19,1 % |
| M | 15,3 % | 21,3 % | 17,6 % | 14,1 % | 15,5 % | 17,7 % |
| C | 22,2 % | 18,1 % | 15,6 % | 18,7 % | 10,7 % | 11,5 % |
| MP | 5,4 % | 6,2 % | 4,7 % | 3,1 % | 5,1 % | 7,1 % |
| KD | 4,1 % | 3,2 % | 2,8 % | 5,6 % | 6,1 % | 6,4 % |
| V | 7,0 % | 6,4 % | 6,6 % | 8,3 % | 5,3 % | 4,8 % |
| L | 3,3 % | 3,2 % | 2,3 % | 2,3 % | 2,0 % | 3,4 % |
| Övr | 2,7 % | 1,0 % | 2,7 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 75,5 % | 83,2 % | 85,7 % | 88,5 % | 87,3 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Krokom 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Krokom 2026
Så skiljer sig Krokom från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Centerpartiet, som fick 11,5 % i Krokom mot 7,0 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,4
- SD +1,6
- MP +1,0
- KD +0,3
Svagare än i riket
- V −3,6
- M −2,1
- L −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Krokom, från 15,5 % till 17,7 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,0 % till 28,0 % (−4,9).
- S −4,9
- M +2,2
- SD −2,2
- MP +2,0
- L +1,4
- C +0,8
- V −0,5
- KD +0,4
Valdeltagande i Krokom
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Krokom på plats 63 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Krokom är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,7 % i Föllingebygden till 91,9 % i Ås Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krokom (38,3 %) och sitt svagaste i Rödöbygden (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Krokom är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,7 % i kommunvalet mot 11,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,2 procentenheter.
- C +15,2
- SD −7,8
- S −7,1
- KD −3,2
- L −2,7
- M −1,9
- MP −1,4
- V +1,1
Största parti i Krokom sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Krokom i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 88,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 75,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Krokom 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Krokom. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alsenbygden | S | 24,9 % | C | 28,2 % | 83,8 % |
| Aspås | S | 23,7 % | C | 28,1 % | 85,1 % |
| Dvärsätt | S | 29,1 % | C | 28,0 % | 84,4 % |
| Föllingebygden | SD | 27,7 % | C | 25,4 % | 75,7 % |
| Krokom | S | 38,3 % | S | 33,7 % | 79,0 % |
| Nälden | S | 27,4 % | C | 22,4 % | 83,1 % |
| Offerdalsbygden | S | 25,2 % | C | 28,4 % | 83,0 % |
| Rödöbygden | S | 22,4 % | C | 33,5 % | 86,2 % |
| Ås Norra | S | 29,1 % | C | 28,2 % | 89,0 % |
| Ås Södra | M | 29,8 % | C | 29,4 % | 91,9 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026