Valresultat Berg 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Berg med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Berg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Berg på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
5 539
Avgivna röster
4 628
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2026 i Berg

Riksdagsvalet 2026 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25327,4 %
SDSverigedemokraterna1 03022,5 %
MModeraterna93020,4 %
CCenterpartiet46710,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2224,9 %
KDKristdemokraterna2134,7 %
VVänsterpartiet2114,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1453,2 %
Övriga partier982,1 %

Regionvalet 2026 i Berg

Regionvalet 2026 i Berg: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 36730,6 %
MModeraterna1 15525,8 %
SDSverigedemokraterna63414,2 %
CCenterpartiet62414,0 %
KDKristdemokraterna2505,6 %
VVänsterpartiet2295,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1533,4 %
Övriga partier611,4 %

Kommunvalet 2026 i Berg — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Berg har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Centerpartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Berg: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 65936,4 %12(−1)
MModeraterna1 27628,0 %9(+1)
CCenterpartiet69315,2 %5(+1)
SDSverigedemokraterna57512,6 %4(±0)
VVänsterpartiet1854,1 %1(±0)
KDKristdemokraterna851,9 %
Övriga partier881,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Berg 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Berg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • MP
  • KD
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Berg per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %39,4 %39,0 %32,0 %32,4 %27,4 %
SD1,7 %4,6 %14,1 %19,7 %24,5 %22,5 %
M16,2 %21,4 %17,0 %15,3 %17,3 %20,4 %
C24,4 %17,5 %15,6 %16,9 %9,5 %10,2 %
MP4,1 %5,3 %3,8 %2,2 %3,4 %4,9 %
KD4,2 %2,6 %1,7 %4,6 %5,7 %4,7 %
V7,7 %5,3 %4,5 %6,3 %4,3 %4,6 %
L2,1 %2,7 %1,8 %1,7 %1,4 %3,2 %
Övr3,4 %1,2 %2,5 %1,4 %1,5 %2,1 %
Valdeltagande75,6 %80,5 %84,9 %85,6 %83,7 %83,6 %

Valdeltagande i Berg 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Berg 2026

Så skiljer sig Berg från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,5 % i Berg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,1
  • C +3,2
  • M +0,5

Svagare än i riket

  • V −3,8
  • L −2,2
  • KD −1,5
  • MP −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Berg, från 17,3 % till 20,4 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,4 % till 27,4 % (−5,0).

  • S −5,0
  • M +3,1
  • SD −1,9
  • L +1,8
  • MP +1,5
  • KD −1,0
  • C +0,7
  • V +0,3

Valdeltagande i Berg

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Berg på plats 203 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Berg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,7 % i Svenstavik-Vigge-Gillhov till 81,2 % i Hackås.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svenstavik-Vigge-Gillhov (31,0 %) och sitt svagaste i Hackås (24,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Berg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,6 % i kommunvalet mot 22,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • SD −9,9
  • S +8,9
  • M +7,6
  • C +5,0
  • MP −3,9
  • KD −2,8
  • L −2,5
  • V −0,6

Största parti i Berg sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Berg i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Berg per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,4 %83,6 %
2022Socialdemokraterna32,4 %83,7 %
2018Socialdemokraterna32,0 %85,6 %
2014Socialdemokraterna39,0 %84,9 %
2010Socialdemokraterna39,4 %80,5 %
2006Socialdemokraterna36,2 %75,6 %

Valresultat per valdistrikt i Berg 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Berg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Berg, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HackåsS24,5 %S36,1 %81,2 %
Klövsjö-RätanS25,6 %M34,1 %79,3 %
OviksbygdenS26,8 %S37,7 %74,8 %
Storsjö-ÅsarnaS28,5 %S38,4 %78,2 %
Svenstavik-Vigge-GillhovS31,0 %S38,6 %71,7 %

Utforska valdistrikten i Berg på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026