Valresultat Berg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Berg med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,6 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Berg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 5 443
- Avgivna röster
- 4 659
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2018 i Berg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 475 | 32,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 906 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 779 | 16,9 % |
| MModeraterna | 704 | 15,3 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 210 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 77 | 1,7 % |
| Övriga partier | 66 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Berg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 443 | 32,0 % |
| MModeraterna | 1 049 | 23,2 % |
| CCenterpartiet | 757 | 16,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 548 | 12,1 % |
| VVänsterpartiet | 286 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 80 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 79 | 1,8 % |
| Övriga partier | 44 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Berg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 869 | 40,6 % |
| MModeraterna | 1 023 | 22,2 % |
| CCenterpartiet | 795 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 509 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 245 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 86 | 1,9 % |
| Övriga partier | 77 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Berg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Berg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,0 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,2 % | 39,4 % | 39,0 % | 32,0 % | 32,4 % | 27,4 % |
| SD | 1,7 % | 4,6 % | 14,1 % | 19,7 % | 24,5 % | 22,5 % |
| C | 24,4 % | 17,5 % | 15,6 % | 16,9 % | 9,5 % | 10,2 % |
| M | 16,2 % | 21,4 % | 17,0 % | 15,3 % | 17,3 % | 20,4 % |
| V | 7,7 % | 5,3 % | 4,5 % | 6,3 % | 4,3 % | 4,6 % |
| KD | 4,2 % | 2,6 % | 1,7 % | 4,6 % | 5,7 % | 4,7 % |
| MP | 4,1 % | 5,3 % | 3,8 % | 2,2 % | 3,4 % | 4,9 % |
| L | 2,1 % | 2,7 % | 1,8 % | 1,7 % | 1,4 % | 3,2 % |
| Övr | 3,4 % | 1,2 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 75,6 % | 80,5 % | 84,9 % | 85,6 % | 83,7 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Berg 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Berg 2018
Så skiljer sig Berg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 16,9 % i Berg mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,3
- S +3,7
- SD +2,1
Svagare än i riket
- M −4,6
- L −3,8
- MP −2,2
- KD −1,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Berg, från 14,1 % till 19,7 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,0 % till 32,0 % (−7,0).
- S −7,0
- SD +5,5
- KD +2,8
- V +1,7
- M −1,7
- MP −1,5
- FI −1,4
- C +1,3
Valdeltagande i Berg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,6 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Berg på plats 226 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Berg är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,6 % i Klövsjö-Rätan till 84,0 % i Hackås.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storsjö-Åsarna (35,5 %) och sitt svagaste i Oviksbygden (27,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Berg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i kommunvalet mot 32,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- S +8,6
- SD −8,6
- M +6,9
- KD −2,7
- V −1,0
- C +0,4
Största parti i Berg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Berg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 83,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 83,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 85,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 75,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Berg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Berg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hackås | S | 31,7 % | S | 40,5 % | 84,0 % |
| Klövsjö-Rätan | S | 32,9 % | S | 39,2 % | 76,6 % |
| Oviksbygden | S | 27,5 % | S | 38,5 % | 83,7 % |
| Storsjö-Åsarna | S | 35,5 % | S | 40,5 % | 80,8 % |
| Svenstavik-Vigge | S | 34,3 % | S | 44,2 % | 79,6 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018