Valresultat Bräcke 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Bräcke med 38,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (35,9 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bräcke ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 4 921
- Avgivna röster
- 4 185
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2018 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 576 | 38,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 793 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 586 | 14,2 % |
| MModeraterna | 514 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 307 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 161 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 60 | 1,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 58 | 1,4 % |
| Övriga partier | 76 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 494 | 37,0 % |
| CCenterpartiet | 878 | 21,7 % |
| MModeraterna | 557 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 437 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 288 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 184 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 71 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 70 | 1,7 % |
| LPoLPo | 49 | 1,2 % |
| Övriga partier | 11 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 484 | 35,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 448 | 35,1 % |
| MModeraterna | 440 | 10,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 333 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 186 | 4,5 % |
| JVBJVB | 94 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 80 | 1,9 % |
| Övriga partier | 66 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Bräcke 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bräcke i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−9,2 procentenheter).
- S
- SD
- C
- M
- V
- KD
- Övr
- L
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 49,9 % | 47,4 % | 38,2 % | 36,8 % | 33,4 % |
| SD | 1,3 % | 3,9 % | 12,6 % | 19,2 % | 27,6 % | 23,7 % |
| C | 15,0 % | 12,1 % | 11,6 % | 14,2 % | 8,1 % | 7,8 % |
| M | 14,8 % | 17,6 % | 13,0 % | 12,4 % | 13,1 % | 16,0 % |
| V | 9,8 % | 6,8 % | 6,2 % | 7,4 % | 4,6 % | 5,2 % |
| KD | 2,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,1 % | 3,0 % | 1,8 % | 1,2 % | 2,4 % |
| L | 3,0 % | 3,4 % | 2,0 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,7 % |
| MP | 3,1 % | 3,8 % | 2,8 % | 1,4 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Valdeltagande | 74,7 % | 82,1 % | 83,9 % | 85,0 % | 82,7 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Bräcke 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bräcke 2018
Så skiljer sig Bräcke från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 38,2 % i Bräcke mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,9
- C +5,6
- SD +1,7
Svagare än i riket
- M −7,4
- L −4,0
- MP −3,0
- KD −2,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Bräcke, från 12,6 % till 19,2 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,4 % till 38,2 % (−9,2).
- S −9,2
- SD +6,6
- KD +2,5
- C +2,5
- ÖVR −1,7
- MP −1,4
- V +1,3
- FI −0,9
Valdeltagande i Bräcke
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,0 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Bräcke på plats 243 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bräcke är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 67,5 % i Bräcke-Bodsjö till 70,6 % i Kälarne.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bräcke-Bodsjö (42,4 %) och sitt svagaste i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad (36,2 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bräcke är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 35,9 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 21,7 procentenheter.
- C +21,7
- SD −11,1
- S −3,1
- V −2,9
- KD −2,9
- M −1,8
Största parti i Bräcke sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bräcke i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 82,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 74,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Bräcke 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Bräcke. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bräcke-Bodsjö | S | 42,4 % | S | 39,8 % | 67,5 % |
| Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad | S | 36,2 % | C | 34,6 % | 69,3 % |
| Kälarne | S | 39,8 % | C | 39,4 % | 70,6 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018