Valresultat Östersund 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Östersund med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 87,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östersund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 36 valdistrikt.

Se Östersund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
48 471
Avgivna röster
42 597
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2018 i Östersund

Riksdagsvalet 2018 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 04733,3 %
MModeraterna6 57615,6 %
CCenterpartiet5 99814,2 %
SDSverigedemokraterna5 60513,3 %
VVänsterpartiet3 8299,1 %
KDKristdemokraterna2 1395,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1 8584,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5643,7 %
Övriga partier5601,3 %

Landstingsvalet 2018 i Östersund

Landstingsvalet 2018 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 06129,1 %
CCenterpartiet7 88819,0 %
MModeraterna6 61616,0 %
VVänsterpartiet3 8799,4 %
KDKristdemokraterna3 7038,9 %
SDSverigedemokraterna3 3738,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9564,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1 7534,2 %
Övriga partier2380,6 %

Kommunvalet 2018 i Östersund

Kommunvalet 2018 i Östersund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 39929,6 %
CCenterpartiet9 32222,3 %
MModeraterna6 48015,5 %
VVänsterpartiet3 4208,2 %
SDSverigedemokraterna3 2857,9 %
KDKristdemokraterna2 3775,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2495,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 9114,6 %
Övriga partier4001,0 %

Partiernas utveckling i Östersund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östersund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östersund per valår
Parti200620102014201820222026
S38,4 %37,8 %37,9 %33,3 %37,7 %33,7 %
M18,9 %23,9 %18,9 %15,6 %15,4 %17,4 %
C15,8 %11,7 %9,7 %14,2 %8,9 %10,1 %
SD1,3 %3,1 %9,3 %13,3 %16,6 %14,4 %
V8,1 %6,6 %6,6 %9,1 %6,0 %6,9 %
KD3,8 %3,1 %2,7 %5,1 %5,0 %4,9 %
MP6,1 %8,1 %7,3 %4,4 %5,8 %7,3 %
L4,9 %4,5 %3,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
Övr2,6 %1,2 %3,9 %1,3 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %84,3 %86,2 %87,9 %85,1 %85,5 %

Valdeltagande i Östersund 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östersund 2018

Så skiljer sig Östersund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 14,2 % i Östersund mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,6
  • S +5,0
  • V +1,1

Svagare än i riket

  • SD −4,2
  • M −4,2
  • L −1,8
  • KD −1,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Östersund, från 9,7 % till 14,2 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,9 % till 33,3 % (−4,6).

  • S −4,6
  • C +4,5
  • SD +4,0
  • M −3,3
  • MP −2,9
  • FI −2,6
  • V +2,5
  • KD +2,4

Valdeltagande i Östersund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Östersund på plats 116 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östersund är indelad i 36 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Torvalla övre till 91,8 % i Östersund 19.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torvalla nedre (43,7 %) och sitt svagaste i Marieby-Böle (23,1 %). Partiet var största parti i samtliga 36 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östersund är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • C +8,1
  • SD −5,4
  • S −3,7
  • L +1,7
  • V −0,9
  • KD +0,6
  • MP +0,2
  • M −0,1

Största parti i Östersund sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östersund i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östersund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %85,5 %
2022Socialdemokraterna37,7 %85,1 %
2018Socialdemokraterna33,3 %87,9 %
2014Socialdemokraterna37,9 %86,2 %
2010Socialdemokraterna37,8 %84,3 %
2006Socialdemokraterna38,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Östersund 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 36 valdistrikten i Östersund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östersund, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Brunflo 1S38,9 %S34,8 %83,8 %
Brunflo 2S38,0 %S33,4 %84,6 %
Brunflo 3S37,8 %S34,0 %85,2 %
Frösö 1 och 2S33,6 %S29,5 %83,4 %
Frösö 3S28,9 %S24,8 %84,4 %
Frösö 4S33,1 %S27,7 %85,1 %
Frösö 5S30,1 %S28,0 %88,1 %
Frösö 6S28,5 %S26,6 %91,4 %
Frösö 7S30,6 %S27,2 %88,4 %
HäggenåsS26,5 %C39,7 %85,2 %
Lit 1S35,5 %C44,6 %80,9 %
Lit 2S26,4 %C44,1 %86,8 %
Marieby-BöleS23,1 %C35,4 %90,7 %
SunneS28,2 %C32,3 %88,9 %
Torvalla nedreS43,7 %S38,7 %86,9 %
Torvalla övreS40,0 %S40,3 %77,8 %
Torvalla-OpeS33,9 %S29,5 %83,9 %
Ångsta-Rossbol-Tand-NäsS34,2 %C29,4 %84,8 %
Östersund 1S28,7 %S25,7 %86,4 %
Östersund 2S27,7 %S25,2 %81,7 %
Östersund 3S29,3 %S28,4 %83,3 %
Östersund 4S28,8 %S24,4 %80,7 %
Östersund 5S29,2 %S27,0 %84,0 %
Östersund 6S31,2 %S25,9 %83,9 %
Östersund 7S38,7 %S35,2 %88,9 %
Östersund 8S28,9 %C22,9 %88,1 %
Östersund 9S27,9 %S25,4 %83,0 %
Östersund 10S40,1 %S37,8 %89,6 %
Östersund 11S40,1 %S36,6 %79,1 %
Östersund 12 och 15S41,0 %S38,1 %86,2 %
Östersund 13S33,1 %S30,5 %87,7 %
Östersund 14S36,3 %S31,1 %87,1 %
Östersund 16S36,9 %S32,9 %87,1 %
Östersund 18S38,4 %S34,6 %89,8 %
Östersund 19S34,4 %S30,6 %91,8 %
Östersund 20S38,1 %S36,8 %81,8 %

Utforska valdistrikten i Östersund på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018