Valresultat Ragunda 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ragunda med 37,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ragunda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ragunda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,4 %
Röstberättigade
4 091
Avgivna röster
3 494
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2018 i Ragunda

Riksdagsvalet 2018 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 29337,5 %
SDSverigedemokraterna72020,9 %
CCenterpartiet51014,8 %
VVänsterpartiet3189,2 %
MModeraterna2727,9 %
KDKristdemokraterna1374,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)571,7 %
MPMiljöpartiet de gröna531,5 %
LPoLPo391,1 %
Övriga partier471,4 %

Landstingsvalet 2018 i Ragunda

Landstingsvalet 2018 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 26137,5 %
CCenterpartiet77022,9 %
SDSverigedemokraterna45413,5 %
VVänsterpartiet2688,0 %
MModeraterna2647,9 %
KDKristdemokraterna1845,5 %
MPMiljöpartiet de gröna591,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)521,5 %
LPoLPo371,1 %
Övriga partier140,4 %

Kommunvalet 2018 i Ragunda

Kommunvalet 2018 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 23935,6 %
CCenterpartiet1 04530,0 %
AfRAfR46913,5 %
SDSverigedemokraterna38811,1 %
KDKristdemokraterna1353,9 %
VVänsterpartiet1193,4 %
MModeraterna541,6 %
Övriga partier330,9 %

Partiernas utveckling i Ragunda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ragunda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−10,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • C
  • V
  • M
  • KD
  • Övr
  • L
  • MP
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ragunda per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %50,6 %48,4 %37,5 %38,7 %33,7 %
SD1,9 %3,8 %13,8 %20,9 %27,1 %26,1 %
C17,9 %13,8 %12,8 %14,8 %8,7 %7,6 %
V11,4 %8,0 %7,2 %9,2 %5,4 %5,6 %
M12,3 %14,7 %9,4 %7,9 %9,3 %12,9 %
KD2,8 %1,5 %1,6 %4,0 %5,9 %6,8 %
Övr2,4 %2,2 %2,8 %2,5 %1,4 %1,8 %
L2,6 %1,8 %1,2 %1,7 %1,1 %2,6 %
MP2,7 %3,5 %2,7 %1,5 %2,5 %2,9 %
Valdeltagande75,1 %80,4 %83,5 %85,4 %84,8 %82,2 %

Valdeltagande i Ragunda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ragunda 2018

Så skiljer sig Ragunda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 7,9 % i Ragunda mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 11,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,3
  • C +6,2
  • SD +3,4
  • V +1,2

Svagare än i riket

  • M −11,9
  • L −3,8
  • MP −2,9
  • KD −2,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ragunda, från 13,8 % till 20,9 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,4 % till 37,5 % (−10,9).

  • S −10,9
  • SD +7,1
  • KD +2,3
  • V +2,0
  • C +2,0
  • M −1,5
  • FI −1,3
  • MP −1,2

Valdeltagande i Ragunda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,4 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ragunda på plats 233 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ragunda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,6 % i Hammaren till 87,2 % i Stugubyn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stugubyn (41,1 %) och sitt svagaste i Fors (32,2 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ragunda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,0 % i kommunvalet mot 14,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,2 procentenheter.

  • C +15,2
  • SD −9,8
  • M −6,3
  • V −5,8
  • S −1,9
  • KD −0,1

Största parti i Ragunda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ragunda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ragunda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %82,2 %
2022Socialdemokraterna38,7 %84,8 %
2018Socialdemokraterna37,5 %85,4 %
2014Socialdemokraterna48,4 %83,5 %
2010Socialdemokraterna50,6 %80,4 %
2006Socialdemokraterna46,0 %75,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ragunda 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ragunda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ragunda, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DövikenS35,0 %S38,8 %83,0 %
ForsS32,2 %AfR40,3 %83,7 %
HammarenS40,3 %S40,7 %80,6 %
StugubynS41,1 %S41,2 %87,2 %

Utforska valdistrikten i Ragunda på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2018 · Alla kommuner 2018