Valresultat Ragunda 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ragunda med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 82,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ragunda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ragunda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,2 %
Röstberättigade
3 950
Avgivna röster
3 246
Län
Jämtlands län

Riksdagsvalet 2026 i Ragunda

Riksdagsvalet 2026 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 07633,7 %
SDSverigedemokraterna83226,1 %
MModeraterna41312,9 %
CCenterpartiet2427,6 %
KDKristdemokraterna2176,8 %
VVänsterpartiet1805,6 %
MPMiljöpartiet de gröna912,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)832,6 %
Övriga partier581,8 %

Regionvalet 2026 i Ragunda

Regionvalet 2026 i Ragunda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 17037,2 %
SDSverigedemokraterna60619,3 %
CCenterpartiet41713,3 %
MModeraterna40012,7 %
KDKristdemokraterna2096,6 %
VVänsterpartiet1865,9 %
MPMiljöpartiet de gröna953,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)381,2 %
Övriga partier240,8 %

Kommunvalet 2026 i Ragunda — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ragunda har 25 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−1 sedan 2022), följt av Centerpartiet med 5 och Sverigedemokraterna med 4.

Kommunvalet 2026 i Ragunda: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 18336,9 %9(−1)
CCenterpartiet66920,8 %5(−1)
SDSverigedemokraterna49015,3 %4(+1)
MModeraterna2989,3 %2(±0)
ARAllt för Ragunda2377,4 %2(±0)
VVänsterpartiet1946,0 %2(+1)
KDKristdemokraterna802,5 %1(±0)
Övriga partier591,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ragunda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ragunda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ragunda per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %50,6 %48,4 %37,5 %38,7 %33,7 %
SD1,9 %3,8 %13,8 %20,9 %27,1 %26,1 %
M12,3 %14,7 %9,4 %7,9 %9,3 %12,9 %
C17,9 %13,8 %12,8 %14,8 %8,7 %7,6 %
KD2,8 %1,5 %1,6 %4,0 %5,9 %6,8 %
V11,4 %8,0 %7,2 %9,2 %5,4 %5,6 %
MP2,7 %3,5 %2,7 %1,5 %2,5 %2,9 %
L2,6 %1,8 %1,2 %1,7 %1,1 %2,6 %
Övr2,4 %2,2 %2,8 %2,5 %1,4 %1,8 %
Valdeltagande75,1 %80,4 %83,5 %85,4 %84,8 %82,2 %

Valdeltagande i Ragunda 2006–2026

Kommunen mot länet (Jämtland).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ragunda 2026

Så skiljer sig Ragunda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,1 % i Ragunda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,6
  • S +5,7
  • KD +0,6
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • MP −3,3
  • V −2,8
  • L −2,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ragunda, från 9,3 % till 12,9 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,7 % till 33,7 % (−4,9).

  • S −4,9
  • M +3,7
  • L +1,5
  • C −1,1
  • SD −1,1
  • KD +0,9
  • MP +0,4
  • V +0,2

Valdeltagande i Ragunda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,2 %, vilket är 2,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ragunda på plats 243 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ragunda är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,8 % i Fors till 78,3 % i Stugubyn.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Stugubyn (38,3 %) och sitt svagaste i Fors (26,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ragunda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 7,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,3 procentenheter.

  • C +13,3
  • SD −10,8
  • KD −4,3
  • M −3,7
  • S +3,1
  • V +0,4

Största parti i Ragunda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ragunda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ragunda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,7 %82,2 %
2022Socialdemokraterna38,7 %84,8 %
2018Socialdemokraterna37,5 %85,4 %
2014Socialdemokraterna48,4 %83,5 %
2010Socialdemokraterna50,6 %80,4 %
2006Socialdemokraterna46,0 %75,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ragunda 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ragunda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ragunda, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
DövikenS31,1 %S35,8 %70,5 %
ForsSD34,0 %C54,0 %69,8 %
HammarenS36,5 %S42,4 %71,5 %
StugubynS38,3 %S50,7 %78,3 %

Utforska valdistrikten i Ragunda på kartan

Fler kommuner i Jämtlands län

Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026