Valresultat Bräcke 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Bräcke med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 80,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bräcke ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,4 %
- Röstberättigade
- 4 703
- Avgivna röster
- 3 783
- Län
- Jämtlands län
Riksdagsvalet 2026 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 246 | 33,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 881 | 23,7 % |
| MModeraterna | 595 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 291 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 195 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 193 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 132 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 102 | 2,7 % |
| Övriga partier | 90 | 2,4 % |
Regionvalet 2026 i Bräcke
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 298 | 35,6 % |
| MModeraterna | 742 | 20,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 580 | 15,9 % |
| CCenterpartiet | 395 | 10,8 % |
| KDKristdemokraterna | 242 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 200 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 118 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 45 | 1,2 % |
| Övriga partier | 30 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Bräcke — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Bräcke har 27 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Jämtlands Väl Bräcke med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 320 | 35,4 % | 10(±0) |
| MModeraterna | 795 | 21,3 % | 6(+2) |
| JVBJämtlands Väl Bräcke | 536 | 14,4 % | 4(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 427 | 11,4 % | 3(−1) |
| CCenterpartiet | 338 | 9,1 % | 3(−3) |
| VVänsterpartiet | 180 | 4,8 % | 1(±0) |
| KDKristdemokraterna | 65 | 1,7 % | |
| Övriga partier | 70 | 1,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Bräcke 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bräcke i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 49,9 % | 47,4 % | 38,2 % | 36,8 % | 33,4 % |
| SD | 1,3 % | 3,9 % | 12,6 % | 19,2 % | 27,6 % | 23,7 % |
| M | 14,8 % | 17,6 % | 13,0 % | 12,4 % | 13,1 % | 16,0 % |
| C | 15,0 % | 12,1 % | 11,6 % | 14,2 % | 8,1 % | 7,8 % |
| V | 9,8 % | 6,8 % | 6,2 % | 7,4 % | 4,6 % | 5,2 % |
| KD | 2,3 % | 1,4 % | 1,3 % | 3,9 % | 4,8 % | 5,2 % |
| MP | 3,1 % | 3,8 % | 2,8 % | 1,4 % | 2,5 % | 3,5 % |
| L | 3,0 % | 3,4 % | 2,0 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,7 % |
| Övr | 2,6 % | 1,1 % | 3,0 % | 1,8 % | 1,2 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 74,7 % | 82,1 % | 83,9 % | 85,0 % | 82,7 % | 80,4 % |
Valdeltagande i Bräcke 2006–2026
Kommunen mot länet (Jämtland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bräcke 2026
Så skiljer sig Bräcke från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,7 % i Bräcke mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,2
- S +5,4
- C +0,8
Svagare än i riket
- M −3,9
- V −3,2
- L −2,6
- MP −2,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Bräcke, från 13,1 % till 16,0 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,6 % till 23,7 % (−4,0).
- SD −4,0
- S −3,3
- M +2,8
- L +1,5
- MP +1,0
- V +0,6
- KD +0,4
- C −0,3
Valdeltagande i Bräcke
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 80,4 %, vilket är 4,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Bräcke på plats 273 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bräcke är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 61,8 % i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad till 64,4 % i Bräcke-Bodsjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bräcke-Bodsjö (36,0 %) och sitt svagaste i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad (32,0 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bräcke är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 23,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,2 procentenheter.
- SD −12,2
- M +5,3
- KD −3,4
- MP −2,6
- S +1,9
- C +1,2
- V −0,4
Största parti i Bräcke sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Bräcke i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,8 % | 82,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,9 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 74,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Bräcke 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Bräcke. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bräcke-Bodsjö | S | 36,0 % | S | 33,8 % | 64,4 % |
| Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad | S | 32,0 % | S | 37,8 % | 61,8 % |
| Kälarne | S | 34,8 % | S | 34,3 % | 63,1 % |
Fler kommuner i Jämtlands län
Hela valresultatet för Jämtlands län 2026 · Alla kommuner 2026