Valresultat Jämtlands län 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Jämtlands län med 31,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,1 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Jämtlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,1 %
Röstberättigade
103 333
Avgivna röster
87 920
Kommuner i länet
8

Riksdagsvalet 2026 i Jämtlands län

Riksdagsvalet 2026 i Jämtlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna27 34331,5 %
SDSverigedemokraterna15 27217,6 %
MModeraterna15 14817,4 %
CCenterpartiet8 74510,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5 7626,6 %
VVänsterpartiet5 2276,0 %
KDKristdemokraterna4 7365,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0723,5 %
Övriga partier1 5091,7 %

Regionvalet 2026 i Region Jämtland Härjedalen — röster och mandat

Regionfullmäktige i Region Jämtland Härjedalen har 55 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 18 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Centerpartiet med 8.

Regionvalet 2026 i Region Jämtland Härjedalen: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna27 59532,4 %18(−3)
MModeraterna16 13318,9 %11(+2)
CCenterpartiet12 32514,5 %8(+1)
SDSverigedemokraterna10 17111,9 %7(±0)
KDKristdemokraterna6 2377,3 %4(−1)
VVänsterpartiet5 6196,6 %4(±0)
MPMiljöpartiet de gröna5 0055,9 %3(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5421,8 %
Övriga partier5210,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Kommunvalet 2026 i Jämtlands län

Kommunvalet 2026 i Jämtlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna27 04531,3 %
MModeraterna16 65819,3 %
CCenterpartiet14 19216,4 %
SDSverigedemokraterna9 26710,7 %
VVänsterpartiet5 2456,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4 6985,4 %
KDKristdemokraterna3 1183,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7132,0 %
VVVästjämtlands Väl1 6631,9 %
JVKJämtlands Väl Krokom8661,0 %
Övriga partier1 9022,2 %

Partiernas utveckling i Jämtlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Jämtlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • MP
  • V
  • KD
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Jämtlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S40,4 %40,3 %39,8 %33,6 %36,1 %31,5 %
SD1,6 %3,8 %11,0 %15,6 %20,1 %17,6 %
M17,4 %22,2 %17,3 %14,3 %14,8 %17,4 %
C16,9 %12,8 %11,3 %15,4 %9,1 %10,1 %
MP4,9 %6,5 %5,7 %3,6 %5,0 %6,6 %
V8,3 %6,5 %6,3 %8,4 %5,6 %6,0 %
KD3,7 %2,9 %2,5 %4,8 %5,4 %5,5 %
L4,1 %3,9 %2,8 %2,9 %2,6 %3,5 %
Övr2,7 %1,2 %3,2 %1,5 %1,3 %1,7 %
Valdeltagande77,9 %83,1 %85,3 %87,1 %85,0 %85,1 %

Valdeltagande i Jämtlands län 2006–2026

Länet mot riket.

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Jämtlands län 2026

Så skiljer sig Jämtlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 31,5 % i Jämtlands län mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,5
  • C +3,0
  • MP +0,5
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −2,4
  • V −2,4
  • L −1,8
  • KD −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Jämtlands län, från 14,8 % till 17,4 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,1 % till 31,5 % (−4,6).

  • S −4,6
  • M +2,7
  • SD −2,5
  • MP +1,6
  • C +0,9
  • L +0,9
  • V +0,4
  • KD +0,1

Valdeltagande i Jämtlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,1 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Jämtlands län är indelad i 85 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 61,8 % i Gällö-Sundsjö-Pilgrimstad till 91,9 % i Ås Södra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torvalla Centrum (45,1 %) och sitt svagaste i Åre Västra (20,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 79, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 3 av 85 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Jämtlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,7 % i kommunvalet mot 17,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.

  • SD −6,9
  • C +6,4
  • KD −1,8
  • M +1,8
  • L −1,6
  • MP −1,2
  • S −0,2
  • V +0,1

Största parti i Jämtlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Jämtlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Jämtlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,5 %85,1 %
2022Socialdemokraterna36,1 %85,0 %
2018Socialdemokraterna33,6 %87,1 %
2014Socialdemokraterna39,8 %85,3 %
2010Socialdemokraterna40,3 %83,1 %
2006Socialdemokraterna40,4 %77,9 %

Valresultat per kommun i Jämtlands län 2026

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Jämtlands län, riksdagsvalet 2026
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BergS27,4 %83,6 %
BräckeS33,4 %80,4 %
HärjedalenS28,8 %83,8 %
KrokomS28,0 %86,9 %
RagundaS33,7 %82,2 %
StrömsundS31,9 %83,8 %
ÅreS26,8 %87,0 %
ÖstersundS33,7 %85,5 %

Andra län 2026

Valresultat för alla kommuner 2026