Valresultat Värmlands län 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Värmlands län med 31,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,2 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 219 440
- Avgivna röster
- 186 980
- Kommuner i länet
- 16
Riksdagsvalet 2026 i Värmlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 57 395 | 31,1 % |
| MModeraterna | 37 149 | 20,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 36 422 | 19,7 % |
| KDKristdemokraterna | 12 668 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 11 185 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 10 740 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 208 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 064 | 4,4 % |
| Övriga partier | 2 950 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Region Värmland — röster och mandat
Regionfullmäktige i Region Värmland har 81 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 29 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Sverigedemokraterna med 12.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 62 623 | 34,1 % | 29(−2) |
| MModeraterna | 36 970 | 20,1 % | 17(+4) |
| SDSverigedemokraterna | 25 621 | 13,9 % | 12(−1) |
| KDKristdemokraterna | 13 907 | 7,6 % | 6(−1) |
| VVänsterpartiet | 11 238 | 6,1 % | 5(±0) |
| CCenterpartiet | 10 828 | 5,9 % | 5(−1) |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 8 452 | 4,6 % | 4(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 353 | 3,5 % | 3(+3) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 456 | 2,4 % | 0(−3) |
| OROberoende Realister | 2 327 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 1 053 | 0,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Kommunvalet 2026 i Värmlands län
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 60 608 | 32,7 % |
| MModeraterna | 42 077 | 22,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 24 323 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 13 256 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 10 596 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 10 487 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 7 677 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 315 | 3,4 % |
| OROberoende Realister | 2 907 | 1,6 % |
| Övriga partier | 7 040 | 3,8 % |
Partiernas utveckling i Värmlands län 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Värmlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,2 % | 38,7 % | 39,1 % | 33,9 % | 34,6 % | 31,1 % |
| M | 20,8 % | 25,7 % | 19,6 % | 16,4 % | 17,0 % | 20,1 % |
| SD | 2,9 % | 4,8 % | 12,6 % | 18,0 % | 22,8 % | 19,7 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 4,0 % | 6,3 % | 5,8 % | 6,9 % |
| C | 10,0 % | 7,5 % | 7,4 % | 9,3 % | 6,3 % | 6,1 % |
| V | 6,4 % | 5,8 % | 5,2 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,8 % |
| L | 5,9 % | 6,0 % | 4,1 % | 4,4 % | 3,7 % | 4,4 % |
| MP | 3,8 % | 5,6 % | 5,2 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,2 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,1 % | 86,0 % | 87,3 % | 85,2 % | 85,2 % |
Valdeltagande i Värmlands län 2006–2026
Länet mot riket.
- Länet
- Riket
Analys av valresultatet i Värmlands län 2026
Så skiljer sig Värmlands län från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 31,1 % i Värmlands län mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 3,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,0
- SD +2,2
- KD +0,7
- M +0,3
Svagare än i riket
- V −2,6
- MP −1,8
- C −1,0
- L −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Värmlands län, från 17,0 % till 20,1 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,6 % till 31,1 % (−3,5).
- S −3,5
- SD −3,1
- M +3,1
- KD +1,0
- V +0,8
- L +0,7
- MP +0,7
- C −0,3
Valdeltagande i Värmlands län
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,2 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %.
Skillnader mellan valdistrikten
Värmlands län är indelad i 178 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 55,5 % i Töcksfors till 90,0 % i Ölme.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hagfors Centrum (46,8 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (13,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 129, Sverigedemokraterna i 28, Moderaterna i 20 av 178 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Värmlands län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,6 procentenheter.
- SD −6,6
- M +2,6
- S +1,6
- KD −1,2
- C +1,1
- L −1,0
- MP −0,2
- V −0,1
Största parti i Värmlands län sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Värmlands län i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 85,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,6 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,9 % | 87,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 86,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 79,8 % |
Valresultat per kommun i Värmlands län 2026
Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.
| Kommun | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Arvika | S | 32,0 % | 84,5 % |
| Eda | S | 29,1 % | 80,2 % |
| Filipstad | S | 33,7 % | 79,0 % |
| Forshaga | S | 32,9 % | 86,9 % |
| Grums | S | 33,5 % | 82,8 % |
| Hagfors | S | 37,9 % | 81,6 % |
| Hammarö | S | 31,4 % | 90,4 % |
| Karlstad | S | 31,7 % | 86,6 % |
| Kil | S | 28,9 % | 87,8 % |
| Kristinehamn | S | 32,5 % | 84,9 % |
| Munkfors | S | 39,3 % | 82,2 % |
| Storfors | S | 32,7 % | 84,5 % |
| Sunne | S | 24,3 % | 85,4 % |
| Säffle | S | 26,0 % | 83,8 % |
| Torsby | S | 29,9 % | 81,7 % |
| Årjäng | SD | 27,6 % | 82,2 % |