Valresultat Kil 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kil med 28,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,1 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 9 332
- Avgivna röster
- 8 195
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2026 i Kil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 335 | 28,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 867 | 23,1 % |
| MModeraterna | 1 654 | 20,5 % |
| KDKristdemokraterna | 581 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 475 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 355 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 334 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 308 | 3,8 % |
| Övriga partier | 160 | 2,0 % |
Regionvalet 2026 i Kil
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 604 | 32,7 % |
| MModeraterna | 1 630 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 458 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 644 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 521 | 6,6 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 316 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 315 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 236 | 3,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 170 | 2,1 % |
| Övriga partier | 58 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Kil — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kil har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 640 | 33,1 % | 13(−1) |
| MModeraterna | 1 771 | 22,2 % | 9(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 596 | 20,0 % | 8(±0) |
| CCenterpartiet | 885 | 11,1 % | 5(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 368 | 4,6 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 304 | 3,8 % | 2(+1) |
| VVänsterpartiet | 303 | 3,8 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 1,2 % | 0(−1) |
| Övriga partier | 20 | 0,3 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kil 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % | 38,0 % | 38,8 % | 31,9 % | 32,3 % | 28,9 % |
| SD | 3,3 % | 4,7 % | 14,6 % | 21,3 % | 27,8 % | 23,1 % |
| M | 20,9 % | 26,0 % | 18,7 % | 16,1 % | 16,5 % | 20,5 % |
| KD | 6,5 % | 5,1 % | 4,2 % | 5,8 % | 5,5 % | 7,2 % |
| C | 10,9 % | 9,1 % | 8,5 % | 10,2 % | 6,5 % | 5,9 % |
| L | 6,0 % | 5,6 % | 3,3 % | 4,6 % | 3,4 % | 4,4 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 3,8 % | 4,1 % |
| MP | 3,3 % | 5,3 % | 4,5 % | 3,1 % | 3,4 % | 3,8 % |
| Övr | 1,9 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,0 % | 0,7 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 81,5 % | 85,2 % | 87,4 % | 89,0 % | 87,6 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kil 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kil 2026
Så skiljer sig Kil från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,1 % i Kil mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,7
- KD +1,0
- S +0,9
- M +0,6
Svagare än i riket
- V −4,3
- MP −2,3
- C −1,1
- L −0,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kil, från 16,5 % till 20,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,8 % till 23,1 % (−4,6).
- SD −4,6
- M +4,0
- S −3,4
- KD +1,7
- L +1,0
- C −0,6
- MP +0,4
- V +0,3
Valdeltagande i Kil
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,8 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kil på plats 40 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kil är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Sannerud till 85,5 % i Tolita.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sannerud (36,4 %) och sitt svagaste i Frykerud (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kil är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- C +5,2
- S +4,1
- KD −3,4
- L −3,2
- SD −3,2
- M +1,7
- MP +0,8
- V −0,3
Största parti i Kil sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kil i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,9 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 87,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 81,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Kil 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Kil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boda | S | 23,8 % | S | 24,1 % | 81,5 % |
| Dalliden | S | 32,2 % | S | 37,9 % | 78,4 % |
| Fagerås | SD | 30,5 % | SD | 26,8 % | 83,1 % |
| Frykerud | SD | 26,4 % | SD | 22,7 % | 84,4 % |
| Sannerud | S | 36,4 % | S | 40,7 % | 77,4 % |
| Stenåsen | S | 31,0 % | S | 37,0 % | 83,4 % |
| Tolita | SD | 30,6 % | S | 26,0 % | 85,5 % |
| Vikstad | S | 29,3 % | S | 33,4 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2026 · Alla kommuner 2026