Valresultat Kil 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kil med 38,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,3 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kil ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Kil på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,2 %
Röstberättigade
9 091
Avgivna röster
7 748
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Kil

Riksdagsvalet 2010 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90738,0 %
MModeraterna1 98726,0 %
CCenterpartiet6959,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4315,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4085,3 %
VVänsterpartiet3965,2 %
KDKristdemokraterna3905,1 %
SDSverigedemokraterna3594,7 %
Övriga partier771,0 %

Landstingsvalet 2010 i Kil

Landstingsvalet 2010 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00740,6 %
MModeraterna1 60821,7 %
CCenterpartiet7209,7 %
SjvVSjvV4175,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4015,4 %
KDKristdemokraterna3554,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3244,4 %
VVänsterpartiet3184,3 %
SDSverigedemokraterna2483,3 %
Övriga partier50,1 %

Kommunvalet 2010 i Kil

Kommunvalet 2010 i Kil: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 03240,3 %
MModeraterna1 57320,9 %
CCenterpartiet1 09414,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4335,8 %
KDKristdemokraterna3765,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3504,7 %
VVänsterpartiet3144,2 %
SDSverigedemokraterna2793,7 %
Övriga partier660,9 %

Partiernas utveckling i Kil 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Kil i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • KD
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Kil per valår
Parti200620102014201820222026
S41,9 %38,0 %38,8 %31,9 %32,3 %28,9 %
M20,9 %26,0 %18,7 %16,1 %16,5 %20,5 %
C10,9 %9,1 %8,5 %10,2 %6,5 %5,9 %
L6,0 %5,6 %3,3 %4,6 %3,4 %4,4 %
MP3,3 %5,3 %4,5 %3,1 %3,4 %3,8 %
V5,2 %5,2 %5,2 %6,0 %3,8 %4,1 %
KD6,5 %5,1 %4,2 %5,8 %5,5 %7,2 %
SD3,3 %4,7 %14,6 %21,3 %27,8 %23,1 %
Övr1,9 %1,0 %2,2 %1,0 %0,7 %2,0 %
Valdeltagande81,5 %85,2 %87,4 %89,0 %87,6 %87,8 %

Valdeltagande i Kil 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Kil 2010

Så skiljer sig Kil från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,0 % i Kil mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,3
  • C +2,5

Svagare än i riket

  • M −4,1
  • MP −2,0
  • FP −1,4
  • SD −1,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kil, från 20,9 % till 26,0 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 41,9 % till 38,0 % (−3,9).

  • M +5,1
  • S −3,9
  • MP +2,0
  • C −1,9
  • SD +1,4
  • KD −1,4
  • FP −0,4
  • V +0,0

Valdeltagande i Kil

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kil på plats 98 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Kil är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Boda till 86,7 % i Vikstad.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Dalliden (44,0 %) och sitt svagaste i Frykerud (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kil är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.

  • C +5,5
  • M −5,0
  • S +2,3
  • V −1,0
  • SD −1,0
  • FP −1,0
  • MP +0,4
  • KD −0,1

Största parti i Kil sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Kil i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Kil per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,9 %87,8 %
2022Socialdemokraterna32,3 %87,6 %
2018Socialdemokraterna31,9 %89,0 %
2014Socialdemokraterna38,8 %87,4 %
2010Socialdemokraterna38,0 %85,2 %
2006Socialdemokraterna41,9 %81,5 %

Valresultat per valdistrikt i Kil 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Kil. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Kil, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BodaS28,8 %S28,1 %79,6 %
DallidenS44,0 %S46,3 %85,1 %
FageråsS38,0 %S37,4 %80,9 %
FrykerudS25,6 %C40,3 %83,2 %
SannerudS43,9 %S48,3 %80,5 %
StenåsenS41,4 %S45,4 %85,4 %
TolitaM29,7 %C27,9 %81,4 %
VikstadS35,6 %S38,8 %86,7 %

Utforska valdistrikten i Kil på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010