Valresultat Filipstad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Filipstad med 51,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (48,1 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Filipstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 8 380
- Avgivna röster
- 6 925
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 544 | 51,8 % |
| MModeraterna | 1 272 | 18,6 % |
| VVänsterpartiet | 558 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 423 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 278 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 258 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 193 | 2,8 % |
| Övriga partier | 63 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 435 | 51,8 % |
| MModeraterna | 1 022 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 552 | 8,3 % |
| SjvVSjvV | 385 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 348 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 288 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 265 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 180 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 147 | 2,2 % |
| Övriga partier | 7 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Filipstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 241 | 48,1 % |
| MModeraterna | 1 047 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 584 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 479 | 7,1 % |
| FilFil | 384 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 347 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 251 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 224 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 180 | 2,7 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Filipstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Filipstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,8 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 56,7 % | 51,8 % | 46,2 % | 41,2 % | 36,7 % | 33,7 % |
| M | 13,9 % | 18,6 % | 12,3 % | 12,0 % | 14,5 % | 15,2 % |
| V | 8,9 % | 8,2 % | 6,7 % | 7,2 % | 5,1 % | 6,6 % |
| SD | 3,1 % | 6,2 % | 21,3 % | 25,6 % | 30,4 % | 28,6 % |
| L | 4,2 % | 4,1 % | 2,3 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,0 % |
| C | 5,9 % | 3,8 % | 3,9 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,0 % |
| MP | 2,2 % | 3,6 % | 3,0 % | 1,4 % | 1,6 % | 2,2 % |
| KD | 3,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,2 % | 4,9 % | 5,2 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 2,1 % | 1,2 % | 1,2 % | 2,5 % |
| Valdeltagande | 76,9 % | 82,6 % | 83,5 % | 83,6 % | 80,4 % | 79,0 % |
Valdeltagande i Filipstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Filipstad 2010
Så skiljer sig Filipstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 51,8 % i Filipstad mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 21,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,2
- V +2,6
- SD +0,5
Svagare än i riket
- M −11,5
- MP −3,7
- FP −3,0
- C −2,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Filipstad, från 13,9 % till 18,6 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 56,7 % till 51,8 % (−4,8).
- S −4,8
- M +4,8
- SD +3,1
- C −2,1
- MP +1,4
- V −0,8
- KD −0,7
- FP −0,1
Valdeltagande i Filipstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,6 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Filipstad på plats 220 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Filipstad är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Filipstads Västra-Centrum till 87,0 % i Långban-Gåsborn.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rämmen (62,5 %) och sitt svagaste i Långban-Gåsborn (39,0 %). Partiet var största parti i samtliga 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Filipstad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 48,1 % i kommunvalet mot 51,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- S −3,8
- C +3,3
- M −3,1
- SD −2,5
- FP +1,1
- MP −1,0
- V +0,5
Största parti i Filipstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Filipstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 79,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 83,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 46,2 % | 83,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 56,7 % | 76,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Filipstad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Filipstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brattfors | S | 39,9 % | S | 38,6 % | 84,2 % |
| Filipstads Norra Karlhyttan-Storbron | S | 49,7 % | S | 47,0 % | 80,7 % |
| Filipstads Södra | S | 51,7 % | S | 48,3 % | 81,6 % |
| Filipstads Västra-Centrum | S | 56,5 % | S | 50,3 % | 79,2 % |
| Filipstads Östra | S | 50,2 % | S | 44,2 % | 82,5 % |
| Kroppa | S | 56,7 % | S | 52,2 % | 81,7 % |
| Långban-Gåsborn | S | 39,0 % | S | 39,9 % | 87,0 % |
| Nordmark | S | 44,4 % | S | 41,6 % | 80,8 % |
| Persberg | S | 49,3 % | S | 43,0 % | 81,4 % |
| Rämmen | S | 62,5 % | S | 60,0 % | 84,1 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010