Valresultat Sunne 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sunne med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sunne ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 10 513
- Avgivna röster
- 8 772
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 818 | 32,6 % |
| MModeraterna | 2 374 | 27,4 % |
| CCenterpartiet | 1 457 | 16,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 424 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 391 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 384 | 4,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 353 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 351 | 4,1 % |
| Övriga partier | 99 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 849 | 33,6 % |
| CCenterpartiet | 1 991 | 23,5 % |
| MModeraterna | 1 611 | 19,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 465 | 5,5 % |
| SjvVSjvV | 381 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 343 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 307 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 292 | 3,4 % |
| KDKristdemokraterna | 226 | 2,7 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 055 | 35,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 550 | 29,6 % |
| MModeraterna | 1 405 | 16,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 423 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 373 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 318 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 142 | 1,7 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Sunne 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sunne i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- V
- KD
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 32,6 % | 34,9 % | 28,6 % | 28,1 % | 24,3 % |
| M | 23,7 % | 27,4 % | 21,5 % | 17,6 % | 19,6 % | 23,5 % |
| C | 19,9 % | 16,8 % | 13,7 % | 15,1 % | 9,5 % | 9,6 % |
| L | 5,1 % | 4,9 % | 4,0 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| V | 3,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,8 % | 3,4 % | 4,2 % |
| KD | 5,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 7,2 % |
| SD | 2,5 % | 4,1 % | 12,6 % | 18,8 % | 24,4 % | 21,4 % |
| MP | 3,1 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,6 % | 3,1 % | 3,6 % |
| Övr | 1,7 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 86,1 % | 87,4 % | 86,1 % | 85,4 % |
Valdeltagande i Sunne 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sunne 2010
Så skiljer sig Sunne från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 16,8 % i Sunne mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 10,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +10,3
- S +1,9
Svagare än i riket
- MP −3,3
- M −2,6
- FP −2,2
- SD −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Sunne, från 23,7 % till 27,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,9 % till 16,8 % (−3,1).
- M +3,8
- C −3,1
- S −1,8
- SD +1,6
- KD −1,3
- MP +0,9
- V +0,7
- FP −0,2
Valdeltagande i Sunne
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,4 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sunne på plats 190 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sunne är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Gräsmark till 85,1 % i Västra Ämtervik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rottneros (45,0 %) och sitt svagaste i Östra Ämtervik (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Centerpartiet i 2, Moderaterna i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sunne är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 35,5 % i kommunvalet mot 16,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,7 procentenheter.
- C +18,7
- M −11,1
- S −2,9
- KD −2,8
- V −0,8
- SD −0,4
- MP +0,3
- FP +0,0
Största parti i Sunne sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sunne i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,3 % | 85,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Sunne 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Sunne. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brobyäng | S | 38,4 % | S | 34,7 % | 81,0 % |
| Gräsmark | S | 27,2 % | C | 41,7 % | 78,6 % |
| Klockaregården | S | 39,1 % | S | 36,8 % | 81,1 % |
| Leran | S | 33,9 % | S | 31,1 % | 81,1 % |
| Lysvik | S | 36,4 % | C | 36,8 % | 84,0 % |
| Rottneros | S | 45,0 % | S | 44,3 % | 83,7 % |
| Stöpafors | M | 26,5 % | C | 43,0 % | 82,1 % |
| Södra Borgeby | S | 30,9 % | C | 34,2 % | 83,0 % |
| Västra Ämtervik | C | 26,6 % | C | 53,5 % | 85,1 % |
| Åmberg | S | 33,1 % | C | 35,6 % | 80,1 % |
| Östra Ämtervik | C | 30,2 % | C | 47,5 % | 84,1 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010