Valresultat Karlstad 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Karlstad med 32,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,3 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 51 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 67 761
- Avgivna röster
- 58 343
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 008 | 32,9 % |
| MModeraterna | 17 246 | 29,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 620 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 347 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 3 193 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 3 160 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 068 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 399 | 4,2 % |
| Övriga partier | 668 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 082 | 37,8 % |
| MModeraterna | 14 420 | 25,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 015 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 667 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 3 082 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 2 932 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 610 | 4,7 % |
| SjvVSjvV | 2 113 | 3,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 710 | 3,1 % |
| Övriga partier | 71 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Karlstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 955 | 37,3 % |
| MModeraterna | 15 414 | 27,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 459 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 307 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 3 343 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 912 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 594 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 867 | 3,3 % |
| Övriga partier | 319 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Karlstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Karlstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,8 procentenheter).
- S
- M
- MP
- L
- C
- V
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,0 % | 32,9 % | 34,7 % | 31,7 % | 34,8 % | 31,7 % |
| M | 25,1 % | 29,9 % | 23,3 % | 19,5 % | 19,6 % | 21,8 % |
| MP | 5,4 % | 8,0 % | 7,7 % | 4,8 % | 5,1 % | 5,8 % |
| L | 7,6 % | 7,5 % | 5,3 % | 5,7 % | 4,7 % | 4,8 % |
| C | 7,5 % | 5,5 % | 5,7 % | 8,5 % | 6,5 % | 6,6 % |
| V | 6,0 % | 5,5 % | 5,5 % | 7,9 % | 6,2 % | 7,5 % |
| KD | 6,6 % | 5,3 % | 4,5 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,0 % |
| SD | 2,3 % | 4,2 % | 9,6 % | 14,0 % | 17,3 % | 14,5 % |
| Övr | 2,5 % | 1,2 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 86,1 % | 87,7 % | 89,0 % | 85,8 % | 86,6 % |
Valdeltagande i Karlstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Karlstad 2010
Så skiljer sig Karlstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 32,9 % i Karlstad mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +2,3
- MP +0,7
- FP +0,5
Svagare än i riket
- SD −1,5
- C −1,0
- KD −0,3
- M −0,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Karlstad, från 25,1 % till 29,9 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,0 % till 32,9 % (−4,1).
- M +4,8
- S −4,1
- MP +2,6
- C −2,0
- SD +1,9
- KD −1,2
- V −0,5
- FP −0,1
Valdeltagande i Karlstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,1 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Karlstad på plats 65 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Karlstad är indelad i 51 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,5 % i Kronoparken söder till 92,7 % i Stockfallet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Våxnäs norr (53,8 %) och sitt svagaste i Romstad-Strand (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Moderaterna i 25 av 51 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlstad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,3 % i kommunvalet mot 32,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- S +4,4
- M −2,4
- SD −0,8
- KD −0,7
- C +0,4
- V −0,3
- FP +0,1
- MP −0,1
Största parti i Karlstad sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Karlstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 86,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 85,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 87,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Karlstad 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 51 valdistrikten i Karlstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alster norr | M | 39,6 % | M | 36,9 % | 87,8 % |
| Alster söder | M | 32,8 % | S | 34,3 % | 89,8 % |
| Bellevue-Bergvik | M | 32,7 % | S | 36,0 % | 84,4 % |
| Edsvalla | S | 43,8 % | S | 46,1 % | 82,2 % |
| Färjestad | M | 35,3 % | S | 36,5 % | 85,2 % |
| Färjestad-Rud | S | 34,4 % | S | 34,5 % | 83,4 % |
| Grava | M | 34,7 % | M | 30,7 % | 85,5 % |
| Gruvlyckan | S | 48,3 % | S | 52,1 % | 79,7 % |
| Haga | M | 35,9 % | M | 35,1 % | 83,9 % |
| Hagalund | S | 33,1 % | S | 38,5 % | 86,7 % |
| Herrhagen 1 | S | 31,9 % | S | 35,5 % | 79,5 % |
| Herrhagen 2 | M | 36,3 % | M | 33,7 % | 85,5 % |
| Herrhagen 3 | S | 28,9 % | S | 33,5 % | 83,5 % |
| Hultsberg | M | 34,3 % | S | 39,4 % | 89,9 % |
| Klara | M | 43,9 % | M | 41,7 % | 79,8 % |
| Kronoparken centrum | S | 39,0 % | S | 43,9 % | 76,4 % |
| Kronoparken söder | S | 53,7 % | S | 55,6 % | 72,5 % |
| Kronoparken väst | S | 35,9 % | S | 40,3 % | 84,8 % |
| Kronoparken öst | S | 42,4 % | S | 48,2 % | 83,9 % |
| Kroppkärr | M | 34,8 % | M | 33,3 % | 91,4 % |
| Kvarnberget | M | 30,3 % | S | 38,0 % | 82,3 % |
| Lorensberg | M | 33,1 % | M | 31,6 % | 90,7 % |
| Marieberg-Sommaro | M | 33,6 % | M | 32,5 % | 85,6 % |
| Molkom | S | 38,5 % | S | 38,9 % | 82,1 % |
| Norrstrand norr | S | 33,9 % | S | 39,2 % | 83,6 % |
| Norrstrand söder | S | 33,3 % | S | 39,5 % | 85,1 % |
| Norrstrand-Sjöstad | S | 40,8 % | S | 45,0 % | 80,5 % |
| Nyed | S | 29,6 % | S | 31,9 % | 83,9 % |
| Orrholmen | S | 45,4 % | S | 50,1 % | 83,2 % |
| Romstad-Strand | M | 38,1 % | M | 36,5 % | 85,6 % |
| Rud norr | S | 49,3 % | S | 50,4 % | 82,7 % |
| Rud söder | S | 53,0 % | S | 54,2 % | 78,4 % |
| Råtorp norr | M | 40,4 % | M | 37,9 % | 92,6 % |
| Råtorp söder | M | 41,3 % | M | 39,3 % | 92,0 % |
| Skattkärr | S | 34,3 % | S | 42,9 % | 87,5 % |
| Skåre | S | 38,6 % | S | 43,9 % | 82,9 % |
| Soldattorpet-Älvåker | M | 40,0 % | M | 34,9 % | 91,6 % |
| Stockfallet | M | 33,0 % | S | 33,7 % | 92,7 % |
| Stodene | M | 33,2 % | S | 38,8 % | 92,2 % |
| Sundsta | M | 38,9 % | M | 40,8 % | 85,7 % |
| Tingvalla | M | 36,8 % | M | 34,9 % | 81,7 % |
| Tingvallastaden | M | 39,7 % | M | 36,3 % | 82,9 % |
| Torrmestad-Lamberget | S | 30,0 % | S | 34,2 % | 83,5 % |
| Universitetet | S | 34,7 % | S | 37,1 % | 87,0 % |
| Viken | M | 34,8 % | S | 36,3 % | 87,4 % |
| Vålberg | S | 48,6 % | S | 50,5 % | 83,3 % |
| Vålberg-Nor | S | 42,2 % | S | 46,4 % | 79,5 % |
| Våxnäs norr | S | 53,8 % | S | 55,5 % | 77,6 % |
| Våxnäs söder | S | 51,0 % | S | 54,0 % | 76,6 % |
| Väse | M | 29,2 % | S | 27,2 % | 87,2 % |
| Östra Fågelvik | M | 34,7 % | S | 30,9 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010