Valresultat Kristinehamn 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kristinehamn med 40,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,2 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristinehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 19 031
- Avgivna röster
- 16 108
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 472 | 40,6 % |
| MModeraterna | 4 049 | 25,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 009 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 971 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 966 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 869 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 712 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 703 | 4,4 % |
| Övriga partier | 174 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 904 | 38,2 % |
| MModeraterna | 3 379 | 21,8 % |
| SjvVSjvV | 1 443 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 1 337 | 8,6 % |
| VVänsterpartiet | 895 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 830 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 655 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 520 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 494 | 3,2 % |
| Övriga partier | 17 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 984 | 38,2 % |
| MModeraterna | 4 273 | 27,2 % |
| CCenterpartiet | 1 767 | 11,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 074 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 922 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 618 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 529 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 505 | 3,2 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Kristinehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristinehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,0 procentenheter).
- S
- M
- V
- C
- L
- MP
- SD
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 40,6 % | 41,2 % | 34,1 % | 36,3 % | 32,5 % |
| M | 20,4 % | 25,4 % | 19,3 % | 16,0 % | 14,9 % | 18,0 % |
| V | 7,3 % | 6,3 % | 5,6 % | 7,6 % | 5,7 % | 6,7 % |
| C | 8,6 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,4 % |
| L | 6,4 % | 6,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,1 % |
| MP | 3,6 % | 5,5 % | 5,1 % | 3,0 % | 3,2 % | 3,9 % |
| SD | 2,5 % | 4,5 % | 11,4 % | 18,0 % | 23,2 % | 20,7 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,1 % |
| Övr | 1,9 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,6 % | 86,1 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Kristinehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristinehamn 2010
Så skiljer sig Kristinehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i Kristinehamn mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,0
- V +0,7
Svagare än i riket
- M −4,6
- MP −1,9
- SD −1,2
- KD −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kristinehamn, från 20,4 % till 25,4 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,8 % till 40,6 % (−3,2).
- M +5,0
- S −3,2
- C −2,5
- SD +2,0
- MP +1,9
- KD −1,1
- V −0,9
- FP −0,3
Valdeltagande i Kristinehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,6 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kristinehamn på plats 136 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristinehamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Innerstaden till 92,1 % i Djurgården.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björneborg (57,7 %) och sitt svagaste i Rudskoga (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 17, Moderaterna i 1 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristinehamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,3 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- C +5,2
- S −2,5
- M +1,8
- MP −1,5
- SD −1,3
- KD −1,0
- V +0,5
- FP −0,2
Största parti i Kristinehamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kristinehamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristinehamn 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Kristinehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björneborg | S | 57,7 % | S | 56,3 % | 82,8 % |
| Broängen-Stenfallet | S | 39,6 % | S | 38,1 % | 80,0 % |
| Bäckhammar-Nybble | S | 36,2 % | S | 31,8 % | 82,7 % |
| Djurgården | S | 34,8 % | M | 36,9 % | 92,1 % |
| Enserud | S | 47,2 % | S | 42,5 % | 79,8 % |
| Fältet-Landa | S | 34,6 % | M | 36,3 % | 85,9 % |
| Innerstaden | S | 48,5 % | S | 46,7 % | 75,6 % |
| Kurlanda-Skäringsbol | S | 41,5 % | S | 41,5 % | 78,1 % |
| Malmen | S | 51,6 % | S | 50,6 % | 80,6 % |
| Rudskoga | M | 26,5 % | C | 59,6 % | 89,5 % |
| Sanna | S | 45,6 % | S | 44,5 % | 81,8 % |
| Stenstaliden-Sandfallet | S | 45,0 % | S | 42,6 % | 82,3 % |
| Strand-Ålkärr | S | 40,3 % | S | 39,1 % | 88,6 % |
| Södermalm-Smedby | S | 44,3 % | S | 40,2 % | 84,4 % |
| Varnum | S | 33,2 % | M | 32,0 % | 86,8 % |
| Villastaden-Marielund | S | 39,6 % | S | 36,1 % | 88,5 % |
| Ölme | S | 30,4 % | M | 30,9 % | 84,3 % |
| Östermalm | S | 41,9 % | S | 37,6 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010