Valresultat Kristinehamn 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kristinehamn med 41,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,8 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristinehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 18 947
- Avgivna röster
- 16 322
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2014 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 664 | 41,2 % |
| MModeraterna | 3 122 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 846 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 1 018 | 6,3 % |
| VVänsterpartiet | 906 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 820 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 776 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 620 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 268 | 1,7 % |
| Övriga partier | 133 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 716 | 36,0 % |
| MModeraterna | 2 375 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 2 167 | 13,6 % |
| SjvVSjvV | 1 394 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 176 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 963 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 743 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 697 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 566 | 3,6 % |
| Övriga partier | 101 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Kristinehamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 049 | 37,8 % |
| MModeraterna | 2 733 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 1 799 | 11,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 488 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 361 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 185 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 776 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 545 | 3,4 % |
| Övriga partier | 50 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Kristinehamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristinehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,9 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % | 40,6 % | 41,2 % | 34,1 % | 36,3 % | 32,5 % |
| M | 20,4 % | 25,4 % | 19,3 % | 16,0 % | 14,9 % | 18,0 % |
| SD | 2,5 % | 4,5 % | 11,4 % | 18,0 % | 23,2 % | 20,7 % |
| C | 8,6 % | 6,1 % | 6,3 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,4 % |
| V | 7,3 % | 6,3 % | 5,6 % | 7,6 % | 5,7 % | 6,7 % |
| MP | 3,6 % | 5,5 % | 5,1 % | 3,0 % | 3,2 % | 3,9 % |
| L | 6,4 % | 6,1 % | 4,8 % | 5,5 % | 4,6 % | 5,1 % |
| KD | 5,5 % | 4,4 % | 3,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 6,1 % |
| Övr | 1,9 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,3 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 84,6 % | 86,1 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,9 % |
Valdeltagande i Kristinehamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristinehamn 2014
Så skiljer sig Kristinehamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 41,2 % i Kristinehamn mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,2
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −4,0
- MP −1,8
- FI −1,5
- SD −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristinehamn, från 4,5 % till 11,4 % (+6,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,4 % till 19,3 % (−6,1).
- SD +6,9
- M −6,1
- FI +1,5
- FP −1,3
- V −0,7
- KD −0,6
- S +0,6
- MP −0,4
Valdeltagande i Kristinehamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,1 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kristinehamn på plats 132 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristinehamn är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Innerstaden till 91,4 % i Djurgården.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Björneborg (58,6 %) och sitt svagaste i Rudskoga (29,7 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristinehamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,3 % i kommunvalet mot 6,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- C +5,0
- FP +4,5
- S −3,4
- SD −2,9
- M −2,2
- V +1,8
- KD −0,4
- MP −0,2
Största parti i Kristinehamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kristinehamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 84,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 84,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristinehamn 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Kristinehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björneborg | S | 58,6 % | S | 52,4 % | 83,2 % |
| Broängen-Stenfallet | S | 39,2 % | S | 37,6 % | 80,4 % |
| Bäckhammar-Nybble | S | 33,5 % | S | 29,5 % | 83,1 % |
| Djurgården | S | 35,6 % | S | 31,8 % | 91,4 % |
| Enserud | S | 45,3 % | S | 43,8 % | 82,7 % |
| Fältet-Landa | S | 37,4 % | S | 34,0 % | 87,4 % |
| Innerstaden | S | 47,1 % | S | 44,7 % | 77,9 % |
| Kurlanda-Skäringsbol | S | 41,3 % | S | 37,3 % | 80,5 % |
| Malmen | S | 48,7 % | S | 46,2 % | 82,5 % |
| Rudskoga | S | 29,7 % | C | 37,0 % | 87,9 % |
| Sanna | S | 49,9 % | S | 43,4 % | 84,4 % |
| Stenstaliden-Sandfallet | S | 44,5 % | S | 41,6 % | 84,5 % |
| Strand-Ålkärr | S | 41,7 % | S | 38,3 % | 91,0 % |
| Södermalm-Smedby | S | 44,7 % | S | 40,7 % | 86,0 % |
| Varnum | S | 34,3 % | S | 31,2 % | 88,8 % |
| Villastaden-Marielund | S | 41,3 % | S | 37,2 % | 87,6 % |
| Ölme | S | 31,1 % | S | 29,6 % | 89,9 % |
| Östermalm | S | 44,9 % | S | 38,6 % | 88,2 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014