Valresultat Karlstad 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Karlstad med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Karlstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 51 valdistrikt.

Se Karlstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
70 311
Avgivna röster
61 660
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2014 i Karlstad

Riksdagsvalet 2014 i Karlstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 18834,7 %
MModeraterna14 22723,3 %
SDSverigedemokraterna5 8429,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4 7357,7 %
CCenterpartiet3 4805,7 %
VVänsterpartiet3 3325,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 2445,3 %
KDKristdemokraterna2 7604,5 %
FIFeministiskt initiativ1 8193,0 %
Övriga partier4840,8 %

Landstingsvalet 2014 i Karlstad

Landstingsvalet 2014 i Karlstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna22 54637,7 %
MModeraterna12 31520,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4 5047,5 %
VVänsterpartiet3 9066,5 %
SDSverigedemokraterna3 8126,4 %
KDKristdemokraterna3 4745,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 1985,3 %
CCenterpartiet3 0315,1 %
SjvVSjvV2 4504,1 %
Övriga partier5911,0 %

Kommunvalet 2014 i Karlstad

Kommunvalet 2014 i Karlstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna21 83936,3 %
MModeraterna13 78622,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5 3728,9 %
SDSverigedemokraterna4 0476,7 %
CCenterpartiet3 5115,8 %
VVänsterpartiet3 4475,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 3285,5 %
KDKristdemokraterna3 1095,2 %
FIFeministiskt initiativ9551,6 %
Övriga partier8411,4 %

Partiernas utveckling i Karlstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Karlstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−6,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • MP
  • C
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Karlstad per valår
Parti200620102014201820222026
S37,0 %32,9 %34,7 %31,7 %34,8 %31,7 %
M25,1 %29,9 %23,3 %19,5 %19,6 %21,8 %
SD2,3 %4,2 %9,6 %14,0 %17,3 %14,5 %
MP5,4 %8,0 %7,7 %4,8 %5,1 %5,8 %
C7,5 %5,5 %5,7 %8,5 %6,5 %6,6 %
V6,0 %5,5 %5,5 %7,9 %6,2 %7,5 %
L7,6 %7,5 %5,3 %5,7 %4,7 %4,8 %
KD6,6 %5,3 %4,5 %6,4 %4,8 %6,0 %
Övr2,5 %1,2 %3,8 %1,4 %1,1 %1,4 %
Valdeltagande82,1 %86,1 %87,7 %89,0 %85,8 %86,6 %

Valdeltagande i Karlstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Karlstad 2014

Så skiljer sig Karlstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 34,7 % i Karlstad mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +3,6
  • MP +0,9

Svagare än i riket

  • SD −3,3
  • C −0,4
  • V −0,3
  • FI −0,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Karlstad, från 4,2 % till 9,6 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,9 % till 23,3 % (−6,6).

  • M −6,6
  • SD +5,4
  • FI +2,6
  • FP −2,2
  • S +1,7
  • KD −0,8
  • MP −0,3
  • C +0,2

Valdeltagande i Karlstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,7 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Karlstad på plats 58 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Karlstad är indelad i 51 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,1 % i Kronoparken söder till 93,5 % i Stockfallet.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Våxnäs norr (54,6 %) och sitt svagaste i Klara (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 40, Moderaterna i 11 av 51 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Karlstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,7 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.

  • SD −2,8
  • S +1,6
  • MP +1,2
  • KD +0,6
  • M −0,4
  • V +0,3
  • FP +0,2
  • C +0,1

Största parti i Karlstad sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Karlstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Karlstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,7 %86,6 %
2022Socialdemokraterna34,8 %85,8 %
2018Socialdemokraterna31,7 %89,0 %
2014Socialdemokraterna34,7 %87,7 %
2010Socialdemokraterna32,9 %86,1 %
2006Socialdemokraterna37,0 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Karlstad 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 51 valdistrikten i Karlstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Karlstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alster norrM27,7 %M29,3 %90,4 %
Alster söderS33,8 %S35,1 %91,0 %
Bellevue-BergvikS31,1 %S33,3 %85,8 %
EdsvallaS44,4 %S45,0 %83,0 %
FärjestadS32,7 %S33,8 %86,5 %
Färjestad-RudS37,2 %S41,9 %82,8 %
GravaS28,5 %S28,4 %88,1 %
GruvlyckanS52,2 %S53,3 %76,4 %
HagaS28,0 %S30,6 %85,3 %
HagalundS33,5 %S37,6 %86,2 %
Herrhagen 1S32,2 %S34,3 %81,1 %
Herrhagen 2M29,7 %M30,8 %87,7 %
Herrhagen 3S30,8 %S30,9 %86,0 %
HultsbergS37,4 %S38,7 %91,4 %
KlaraM32,6 %M34,7 %80,8 %
Kronoparken centrumS41,3 %S42,9 %75,3 %
Kronoparken söderS47,6 %S48,7 %75,1 %
Kronoparken västS39,9 %S41,3 %81,9 %
Kronoparken östS42,4 %S44,0 %83,3 %
KroppkärrS28,7 %S31,8 %90,9 %
KvarnbergetS35,3 %S37,4 %85,8 %
LorensbergS32,1 %S35,4 %91,1 %
Marieberg-SommaroS28,0 %S29,4 %86,6 %
MolkomS37,8 %S39,3 %83,9 %
Norrstrand norrS35,7 %S36,8 %83,8 %
Norrstrand söderS31,8 %S33,4 %85,4 %
Norrstrand-SjöstadS43,9 %S45,7 %80,1 %
NyedS31,1 %S30,7 %86,2 %
OrrholmenS45,3 %S48,3 %83,9 %
Romstad-StrandM31,0 %M31,5 %88,1 %
Rud norrS51,8 %S51,3 %83,6 %
Rud söderS52,5 %S52,0 %78,9 %
Råtorp norrM32,6 %M31,4 %92,4 %
Råtorp söderM36,8 %M36,1 %92,5 %
SkattkärrS37,8 %S39,6 %86,4 %
SkåreS39,7 %S40,3 %85,3 %
Soldattorpet-ÄlvåkerM32,0 %M28,7 %91,7 %
StockfalletS32,5 %S36,0 %93,5 %
StodeneS36,0 %S36,7 %92,3 %
SundstaM32,6 %M33,6 %87,5 %
TingvallaM31,7 %M32,1 %84,8 %
TingvallastadenM33,6 %M35,4 %85,6 %
Torrmestad-LambergetS29,3 %S32,1 %83,9 %
UniversitetetS40,2 %S42,5 %87,8 %
VikenS33,1 %S33,2 %87,8 %
VålbergS48,9 %S47,8 %83,6 %
Vålberg-NorS41,0 %S41,2 %79,8 %
Våxnäs norrS54,6 %S54,6 %77,0 %
Våxnäs söderS52,1 %S53,2 %79,5 %
VäseS29,2 %S28,9 %87,4 %
Östra FågelvikM30,6 %S26,5 %90,0 %

Utforska valdistrikten i Karlstad på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014