Valresultat Grums 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Grums med 48,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,0 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grums ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Grums på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
7 118
Avgivna röster
6 013
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2014 i Grums

Riksdagsvalet 2014 i Grums: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84948,0 %
MModeraterna90015,2 %
SDSverigedemokraterna88514,9 %
CCenterpartiet4397,4 %
VVänsterpartiet2544,3 %
KDKristdemokraterna1813,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1702,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1402,4 %
FIFeministiskt initiativ651,1 %
Övriga partier520,9 %

Landstingsvalet 2014 i Grums

Landstingsvalet 2014 i Grums: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 83848,5 %
MModeraterna77313,2 %
SDSverigedemokraterna59710,2 %
CCenterpartiet4547,8 %
SjvVSjvV3756,4 %
VVänsterpartiet2614,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2063,5 %
KDKristdemokraterna1763,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1182,0 %
Övriga partier490,8 %

Kommunvalet 2014 i Grums

Kommunvalet 2014 i Grums: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 00951,0 %
MModeraterna96216,3 %
CCenterpartiet65311,1 %
SDSverigedemokraterna5148,7 %
MPMiljöpartiet de gröna3035,1 %
VVänsterpartiet2434,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1232,1 %
Övriga partier981,7 %

Partiernas utveckling i Grums 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Grums i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • V
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Grums per valår
Parti200620102014201820222026
S52,2 %48,8 %48,0 %41,2 %37,9 %33,5 %
M16,2 %20,9 %15,2 %12,8 %14,3 %16,8 %
SD2,6 %5,4 %14,9 %23,2 %29,4 %26,6 %
C9,5 %7,3 %7,4 %7,0 %5,1 %4,3 %
V6,4 %5,3 %4,3 %5,5 %4,3 %4,4 %
KD5,4 %3,4 %3,0 %4,6 %4,4 %6,5 %
MP2,2 %3,7 %2,9 %1,7 %1,8 %2,4 %
L3,2 %3,8 %2,4 %2,2 %1,8 %3,3 %
Övr2,1 %1,3 %2,0 %1,8 %1,0 %2,3 %
Valdeltagande77,6 %82,0 %84,5 %86,0 %84,1 %82,8 %

Valdeltagande i Grums 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Grums 2014

Så skiljer sig Grums från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 48,0 % i Grums mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 17,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +17,0
  • SD +2,1
  • C +1,3

Svagare än i riket

  • M −8,2
  • MP −4,0
  • FP −3,1
  • FI −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Grums, från 5,4 % till 14,9 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,9 % till 15,2 % (−5,8).

  • SD +9,5
  • M −5,8
  • FP −1,5
  • V −1,0
  • FI +1,0
  • MP −0,8
  • S −0,8
  • KD −0,3

Valdeltagande i Grums

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,5 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Grums på plats 223 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Grums är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Grums Södra till 83,7 % i Gamla Slottsbron.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grums Västra (60,8 %) och sitt svagaste i Värmskog (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grums är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,7 % i kommunvalet mot 14,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.

  • SD −6,2
  • C +3,7
  • S +3,0
  • KD −2,1
  • M +1,1
  • V −0,2

Största parti i Grums sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Grums i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Grums per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,5 %82,8 %
2022Socialdemokraterna37,9 %84,1 %
2018Socialdemokraterna41,2 %86,0 %
2014Socialdemokraterna48,0 %84,5 %
2010Socialdemokraterna48,8 %82,0 %
2006Socialdemokraterna52,2 %77,6 %

Valresultat per valdistrikt i Grums 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Grums. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Grums, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gamla SlottsbronS57,8 %S64,7 %83,7 %
Grums CentralaS49,6 %S54,6 %77,9 %
Grums NorraS27,4 %C26,0 %83,0 %
Grums SödraS59,0 %S61,8 %76,4 %
Grums VästraS60,8 %S64,0 %77,7 %
SegmonS45,4 %S46,4 %81,5 %
SlottsbronS45,7 %S50,1 %77,4 %
VärmskogM24,9 %C28,9 %83,3 %

Utforska valdistrikten i Grums på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2014 · Alla kommuner 2014