Valresultat Grums 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Grums med 41,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (56,0 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grums ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,0 %
- Röstberättigade
- 6 917
- Avgivna röster
- 5 949
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2018 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 422 | 41,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 365 | 23,2 % |
| MModeraterna | 750 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 411 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 324 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 273 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 1,7 % |
| Övriga partier | 103 | 1,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 614 | 44,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 908 | 15,6 % |
| MModeraterna | 658 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 407 | 7,0 % |
| SjvVSjvV | 390 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 286 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 2,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 124 | 2,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,3 % |
Kommunvalet 2018 i Grums
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 315 | 56,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 886 | 15,0 % |
| MModeraterna | 691 | 11,7 % |
| CCenterpartiet | 529 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 198 | 3,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 181 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 66 | 1,1 % |
| Övriga partier | 55 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Grums 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grums i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,2 % | 48,8 % | 48,0 % | 41,2 % | 37,9 % | 33,5 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 14,9 % | 23,2 % | 29,4 % | 26,6 % |
| M | 16,2 % | 20,9 % | 15,2 % | 12,8 % | 14,3 % | 16,8 % |
| C | 9,5 % | 7,3 % | 7,4 % | 7,0 % | 5,1 % | 4,3 % |
| V | 6,4 % | 5,3 % | 4,3 % | 5,5 % | 4,3 % | 4,4 % |
| KD | 5,4 % | 3,4 % | 3,0 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,5 % |
| L | 3,2 % | 3,8 % | 2,4 % | 2,2 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| MP | 2,2 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 82,0 % | 84,5 % | 86,0 % | 84,1 % | 82,8 % |
Valdeltagande i Grums 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grums 2018
Så skiljer sig Grums från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 41,2 % i Grums mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 13,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,0
- SD +5,7
Svagare än i riket
- M −7,1
- L −3,3
- MP −2,7
- V −2,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Grums, från 14,9 % till 23,2 % (+8,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,0 % till 41,2 % (−6,8).
- SD +8,3
- S −6,8
- M −2,4
- KD +1,6
- V +1,2
- MP −1,2
- FI −0,8
- C −0,4
Valdeltagande i Grums
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,0 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Grums på plats 212 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grums är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Slottsbron till 85,0 % i Värmskog.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grums Västra (53,1 %) och sitt svagaste i Värmskog (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grums är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 56,0 % i kommunvalet mot 41,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,8 procentenheter.
- S +14,8
- SD −8,3
- KD −3,5
- V −2,2
- C +1,9
- M −1,1
Största parti i Grums sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Grums i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 82,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 84,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 41,2 % | 86,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 48,0 % | 84,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,8 % | 82,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,2 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Grums 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Grums. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gamla Slottsbron | S | 50,9 % | S | 70,4 % | 84,5 % |
| Grums Centrala | S | 41,3 % | S | 58,5 % | 80,1 % |
| Grums Norra | S | 27,5 % | S | 34,0 % | 84,1 % |
| Grums Södra | S | 48,1 % | S | 68,3 % | 80,6 % |
| Grums Västra | S | 53,1 % | S | 65,8 % | 82,0 % |
| Segmon | S | 37,4 % | S | 50,2 % | 84,2 % |
| Slottsbron | S | 37,3 % | S | 51,8 % | 78,8 % |
| Värmskog | SD | 22,3 % | S | 29,7 % | 85,0 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018