Valresultat Sunne 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sunne med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sunne ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Sunne på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,4 %
Röstberättigade
10 235
Avgivna röster
8 946
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Sunne

Riksdagsvalet 2018 i Sunne: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 52428,6 %
SDSverigedemokraterna1 65418,8 %
MModeraterna1 55117,6 %
CCenterpartiet1 33215,1 %
KDKristdemokraterna6337,2 %
VVänsterpartiet4254,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3473,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2252,6 %
Övriga partier1191,4 %

Landstingsvalet 2018 i Sunne

Landstingsvalet 2018 i Sunne: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 50628,8 %
CCenterpartiet1 59318,3 %
MModeraterna1 17813,5 %
SDSverigedemokraterna1 14213,1 %
SjvVSjvV6237,2 %
KDKristdemokraterna5346,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4635,3 %
VVänsterpartiet3914,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2382,7 %
Övriga partier390,4 %

Kommunvalet 2018 i Sunne

Kommunvalet 2018 i Sunne: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 39726,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23325,1 %
SDSverigedemokraterna1 11012,5 %
MModeraterna1 06211,9 %
HSHS8219,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5546,2 %
VVänsterpartiet3113,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2192,5 %
KDKristdemokraterna1862,1 %
Övriga partier150,2 %

Partiernas utveckling i Sunne 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sunne i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sunne per valår
Parti200620102014201820222026
S34,4 %32,6 %34,9 %28,6 %28,1 %24,3 %
SD2,5 %4,1 %12,6 %18,8 %24,4 %21,4 %
M23,7 %27,4 %21,5 %17,6 %19,6 %23,5 %
C19,9 %16,8 %13,7 %15,1 %9,5 %9,6 %
KD5,7 %4,4 %3,5 %7,2 %7,3 %7,2 %
V3,8 %4,5 %3,7 %4,8 %3,4 %4,2 %
L5,1 %4,9 %4,0 %3,9 %3,5 %4,7 %
MP3,1 %4,1 %3,6 %2,6 %3,1 %3,6 %
Övr1,7 %1,1 %2,5 %1,4 %1,1 %1,6 %
Valdeltagande79,9 %83,4 %86,1 %87,4 %86,1 %85,4 %

Valdeltagande i Sunne 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sunne 2018

Så skiljer sig Sunne från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 15,1 % i Sunne mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,5
  • SD +1,2
  • KD +0,9
  • S +0,4

Svagare än i riket

  • V −3,2
  • M −2,2
  • MP −1,9
  • L −1,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Sunne, från 12,6 % till 18,8 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,9 % till 28,6 % (−6,3).

  • S −6,3
  • SD +6,1
  • M −3,8
  • KD +3,7
  • FI −1,4
  • C +1,4
  • V +1,2
  • MP −1,0

Valdeltagande i Sunne

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sunne på plats 145 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sunne är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,6 % i Brobyäng till 91,8 % i Östra Ämtervik.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brobyäng (36,2 %) och sitt svagaste i Västra Ämtervik (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 2 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sunne är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 26,9 % i kommunvalet mot 15,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.

  • C +11,8
  • SD −6,3
  • M −5,7
  • KD −5,1
  • S −3,6
  • L +2,3
  • V −1,3

Största parti i Sunne sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sunne i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sunne per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,3 %85,4 %
2022Socialdemokraterna28,1 %86,1 %
2018Socialdemokraterna28,6 %87,4 %
2014Socialdemokraterna34,9 %86,1 %
2010Socialdemokraterna32,6 %83,4 %
2006Socialdemokraterna34,4 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Sunne 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Sunne. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sunne, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BrobyängS36,2 %S33,3 %82,6 %
GräsmarkS27,7 %C34,9 %83,8 %
KlockaregårdenS33,4 %S32,1 %83,9 %
LeranS32,8 %S28,5 %83,2 %
LysvikS32,9 %C32,2 %86,3 %
RottnerosS32,1 %S28,7 %87,0 %
StöpaforsS24,2 %C31,0 %86,4 %
Södra BorgebyS26,8 %C24,2 %86,6 %
Västra ÄmtervikC24,3 %C41,6 %90,1 %
ÅmbergS26,7 %C24,4 %85,4 %
Östra ÄmtervikC24,5 %C40,5 %91,8 %

Utforska valdistrikten i Sunne på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018