Valresultat Årjäng 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Årjäng med 25,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,4 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Årjäng ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Årjäng på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,2 %
Röstberättigade
6 768
Avgivna röster
5 698
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2018 i Årjäng

Riksdagsvalet 2018 i Årjäng: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 41825,2 %
SDSverigedemokraterna1 41125,1 %
KDKristdemokraterna90216,0 %
MModeraterna77713,8 %
CCenterpartiet56110,0 %
VVänsterpartiet2063,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1963,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1011,8 %
Övriga partier541,0 %

Landstingsvalet 2018 i Årjäng

Landstingsvalet 2018 i Årjäng: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 57927,7 %
KDKristdemokraterna1 02218,0 %
SDSverigedemokraterna79413,9 %
CCenterpartiet62511,0 %
MModeraterna57510,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4087,2 %
SjvVSjvV3926,9 %
VVänsterpartiet1733,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1041,8 %
Övriga partier210,4 %

Kommunvalet 2018 i Årjäng

Kommunvalet 2018 i Årjäng: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 10335,4 %
KDKristdemokraterna1 16319,6 %
CCenterpartiet93115,7 %
SDSverigedemokraterna64310,8 %
MModeraterna5288,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3175,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1312,2 %
VVänsterpartiet1141,9 %
Övriga partier120,2 %

Partiernas utveckling i Årjäng 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Årjäng i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har KD gjort (+8,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • KD
  • M
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Årjäng per valår
Parti200620102014201820222026
S32,0 %31,7 %29,5 %25,2 %23,9 %21,0 %
SD2,9 %6,6 %18,3 %25,1 %30,6 %27,6 %
KD10,0 %8,4 %8,0 %16,0 %17,8 %16,7 %
M19,2 %24,4 %19,0 %13,8 %12,6 %17,2 %
C18,9 %14,3 %12,5 %10,0 %7,0 %5,6 %
V4,7 %3,3 %3,2 %3,7 %2,5 %3,5 %
L8,3 %7,4 %5,6 %3,5 %2,8 %5,2 %
MP2,1 %3,0 %2,4 %1,8 %2,0 %1,9 %
Övr2,0 %1,0 %1,5 %1,0 %0,8 %1,2 %
Valdeltagande69,9 %77,9 %83,2 %84,2 %82,4 %82,2 %

Valdeltagande i Årjäng 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

657075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Årjäng 2018

Så skiljer sig Årjäng från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 16,0 % i Årjäng mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 9,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +9,7
  • SD +7,5
  • C +1,4

Svagare än i riket

  • M −6,0
  • V −4,3
  • S −3,1
  • MP −2,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Kristdemokraterna mest i Årjäng, från 8,0 % till 16,0 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 19,0 % till 13,8 % (−5,2).

  • KD +8,0
  • SD +6,7
  • M −5,2
  • S −4,3
  • C −2,5
  • L −2,1
  • MP −0,6
  • V +0,5

Valdeltagande i Årjäng

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,2 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Årjäng på plats 263 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Årjäng är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Årjäng N till 83,7 % i Årjäng Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Årjäng N (31,2 %) och sitt svagaste i Holmedal-Karlanda (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Kristdemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Årjäng är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,8 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,3 procentenheter.

  • SD −14,3
  • S +10,2
  • C +5,7
  • M −4,9
  • KD +3,5
  • L +1,9
  • V −1,7

Största parti i Årjäng sedan 2006

Största parti har skiftat i Årjäng under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Årjäng per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,6 %82,2 %
2022Sverigedemokraterna30,6 %82,4 %
2018Socialdemokraterna25,2 %84,2 %
2014Socialdemokraterna29,5 %83,2 %
2010Socialdemokraterna31,7 %77,9 %
2006Socialdemokraterna32,0 %69,9 %

Valresultat per valdistrikt i Årjäng 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Årjäng. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Årjäng, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Holmedal-KarlandaSD25,1 %S29,6 %82,4 %
SillerudSD38,9 %S36,4 %82,7 %
TöcksforsKD27,7 %KD40,3 %83,0 %
Årjäng NS31,2 %S45,5 %77,0 %
Årjäng VS28,6 %S38,3 %80,4 %
Årjäng ÖS29,6 %S44,6 %83,7 %

Utforska valdistrikten i Årjäng på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2018 · Alla kommuner 2018