Valresultat Årjäng 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Årjäng med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (37,4 %). Valdeltagandet var 69,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Årjäng ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 69,9 %
- Röstberättigade
- 6 867
- Avgivna röster
- 4 800
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 502 | 32,0 % |
| MModeraterna | 900 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 890 | 18,9 % |
| KDKristdemokraterna | 468 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 388 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 221 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 136 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 100 | 2,1 % |
| JLJL | 67 | 1,4 % |
| Övriga partier | 25 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 360 | 28,8 % |
| CCenterpartiet | 1 048 | 22,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 655 | 13,9 % |
| MModeraterna | 645 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 323 | 6,9 % |
| SJVVSJVV | 278 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 227 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 100 | 2,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 66 | 1,4 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Årjäng
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 1 903 | 37,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 333 | 26,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 625 | 12,3 % |
| MModeraterna | 586 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 283 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 257 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 55 | 1,1 % |
| Övriga partier | 47 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Årjäng 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Årjäng i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,0 % | 31,7 % | 29,5 % | 25,2 % | 23,9 % | 21,0 % |
| M | 19,2 % | 24,4 % | 19,0 % | 13,8 % | 12,6 % | 17,2 % |
| C | 18,9 % | 14,3 % | 12,5 % | 10,0 % | 7,0 % | 5,6 % |
| KD | 10,0 % | 8,4 % | 8,0 % | 16,0 % | 17,8 % | 16,7 % |
| L | 8,3 % | 7,4 % | 5,6 % | 3,5 % | 2,8 % | 5,2 % |
| V | 4,7 % | 3,3 % | 3,2 % | 3,7 % | 2,5 % | 3,5 % |
| SD | 2,9 % | 6,6 % | 18,3 % | 25,1 % | 30,6 % | 27,6 % |
| MP | 2,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,9 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 1,5 % | 1,0 % | 0,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 69,9 % | 77,9 % | 83,2 % | 84,2 % | 82,4 % | 82,2 % |
Valdeltagande i Årjäng 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Årjäng 2006
Så skiljer sig Årjäng från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 18,9 % i Årjäng mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +11,0
- KD +3,3
- JL +1,0
- FP +0,8
Svagare än i riket
- M −6,9
- S −3,2
- MP −3,0
- V −1,1
Valdeltagande i Årjäng
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 69,9 %, vilket är 10,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Årjäng på plats 289 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Årjäng är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 62,3 % i Silbodals Norra till 79,8 % i Östervallskog.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Silbodals Södra (38,3 %) och sitt svagaste i Karlanda (23,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Centerpartiet i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Årjäng är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 37,4 % i kommunvalet mot 18,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,4 procentenheter.
- C +18,4
- M −7,6
- S −5,8
- KD −4,9
- FP +4,0
- V +0,9
Största parti i Årjäng sedan 2006
Största parti har skiftat i Årjäng under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,6 % | 82,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,6 % | 82,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,2 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 83,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 77,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 69,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Årjäng 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Årjäng. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blomskog | S | 26,7 % | C | 41,4 % | 74,5 % |
| Holmedal | S | 24,5 % | C | 38,2 % | 73,4 % |
| Karlanda | C | 31,6 % | C | 46,3 % | 70,3 % |
| Silbodals Norra | S | 36,2 % | S | 35,3 % | 62,3 % |
| Silbodals Södra | S | 38,3 % | S | 35,3 % | 69,9 % |
| Sillerud | C | 26,4 % | C | 46,6 % | 65,5 % |
| Trankil | S | 34,3 % | C | 31,3 % | 74,8 % |
| Töcksmark-Västra Fågelvik | S | 32,0 % | C | 42,3 % | 74,1 % |
| Östervallskog | S | 35,6 % | C | 53,2 % | 79,8 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006