Valresultat Eda 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Eda med 45,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,1 %). Valdeltagandet var 74,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 74,0 %
- Röstberättigade
- 5 725
- Avgivna röster
- 4 238
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 888 | 45,4 % |
| MModeraterna | 672 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 664 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 254 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 198 | 4,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 145 | 3,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 135 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 81 | 1,9 % |
| JLJL | 72 | 1,7 % |
| Övriga partier | 48 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 001 | 46,4 % |
| CCenterpartiet | 816 | 18,9 % |
| MModeraterna | 528 | 12,3 % |
| SJVVSJVV | 256 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 192 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 171 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 143 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 116 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 72 | 1,7 % |
| Övriga partier | 10 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Eda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 698 | 38,1 % |
| CCenterpartiet | 1 350 | 30,3 % |
| HELHEL | 549 | 12,3 % |
| MModeraterna | 392 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 149 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 115 | 2,6 % |
| VVänsterpartiet | 93 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 55 | 1,2 % |
| Övriga partier | 52 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Eda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- SD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 43,0 % | 41,8 % | 33,7 % | 33,4 % | 29,1 % |
| M | 16,2 % | 22,7 % | 17,7 % | 14,4 % | 14,1 % | 18,4 % |
| C | 16,0 % | 12,3 % | 11,2 % | 10,3 % | 6,2 % | 4,3 % |
| KD | 6,1 % | 4,0 % | 3,2 % | 7,4 % | 9,1 % | 9,7 % |
| V | 4,8 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,8 % | 3,0 % | 3,7 % |
| L | 3,5 % | 3,7 % | 2,4 % | 2,8 % | 2,1 % | 3,3 % |
| SD | 3,2 % | 5,7 % | 15,2 % | 23,0 % | 29,9 % | 28,1 % |
| Övr | 2,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,4 % |
| MP | 1,9 % | 2,8 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,4 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 74,0 % | 78,5 % | 79,7 % | 82,4 % | 80,4 % | 80,2 % |
Valdeltagande i Eda 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eda 2006
Så skiljer sig Eda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 45,4 % i Eda mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 10,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,2
- C +8,1
- JL +1,3
- SD +0,3
Svagare än i riket
- M −9,9
- FP −4,0
- MP −3,2
- V −1,1
Valdeltagande i Eda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 74,0 %, vilket är 6,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Eda på plats 282 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Eda är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Charlottenberg till 79,6 % i Köla.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmotfors (59,6 %) och sitt svagaste i Järnskog (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,3 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,3 procentenheter.
- C +14,3
- M −7,4
- S −7,3
- KD −2,8
- V −2,7
- SD −2,0
- FP −0,9
Största parti i Eda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Eda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 80,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 80,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,8 % | 79,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 78,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 74,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Eda 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Eda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Charlottenberg | S | 51,5 % | S | 48,5 % | 71,3 % |
| Eda Glasbruk | S | 43,7 % | S | 39,3 % | 72,0 % |
| Eda Kyrkbygd | S | 36,8 % | C | 36,3 % | 76,1 % |
| Järnskog | S | 34,8 % | C | 34,9 % | 72,8 % |
| Köla | S | 39,9 % | C | 42,4 % | 79,6 % |
| Skillingmark | S | 40,0 % | HEL | 29,6 % | 78,2 % |
| Åmotfors | S | 59,6 % | S | 49,3 % | 72,4 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006