Valresultat Sunne 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Sunne med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 79,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sunne ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,9 %
- Röstberättigade
- 10 476
- Avgivna röster
- 8 375
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2006 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 827 | 34,4 % |
| MModeraterna | 1 945 | 23,7 % |
| CCenterpartiet | 1 636 | 19,9 % |
| KDKristdemokraterna | 468 | 5,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 421 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 315 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 258 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 204 | 2,5 % |
| Övriga partier | 139 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 647 | 32,4 % |
| CCenterpartiet | 2 195 | 26,9 % |
| MModeraterna | 1 372 | 16,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 443 | 5,4 % |
| SJVVSJVV | 385 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 299 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 298 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 259 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 237 | 2,9 % |
| Övriga partier | 21 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 877 | 34,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 390 | 28,6 % |
| MModeraterna | 1 473 | 17,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 484 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 340 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 282 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 259 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 2,7 % |
| Övriga partier | 26 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Sunne 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sunne i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 32,6 % | 34,9 % | 28,6 % | 28,1 % | 24,3 % |
| M | 23,7 % | 27,4 % | 21,5 % | 17,6 % | 19,6 % | 23,5 % |
| C | 19,9 % | 16,8 % | 13,7 % | 15,1 % | 9,5 % | 9,6 % |
| KD | 5,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 7,2 % |
| L | 5,1 % | 4,9 % | 4,0 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| V | 3,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,8 % | 3,4 % | 4,2 % |
| MP | 3,1 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,6 % | 3,1 % | 3,6 % |
| SD | 2,5 % | 4,1 % | 12,6 % | 18,8 % | 24,4 % | 21,4 % |
| Övr | 1,7 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 86,1 % | 87,4 % | 86,1 % | 85,4 % |
Valdeltagande i Sunne 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sunne 2006
Så skiljer sig Sunne från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 19,9 % i Sunne mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +12,0
Svagare än i riket
- M −2,4
- FP −2,4
- MP −2,0
- V −2,0
Valdeltagande i Sunne
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,9 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Sunne på plats 152 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sunne är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Klockaregården till 84,4 % i Västra Ämtervik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rottneros (49,1 %) och sitt svagaste i Östra Ämtervik (23,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Centerpartiet i 3 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sunne är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 34,4 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.
- C +14,5
- M −6,0
- S −5,8
- KD −3,0
- V −0,7
- FP +0,7
- MP +0,2
Största parti i Sunne sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sunne i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,3 % | 85,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Sunne 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Sunne. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brobyäng | S | 39,7 % | S | 32,8 % | 77,8 % |
| Bäck | S | 32,8 % | C | 40,3 % | 81,5 % |
| Gräsmark | S | 30,7 % | C | 35,7 % | 80,1 % |
| Klockaregården | S | 41,9 % | S | 37,2 % | 75,4 % |
| Leran | S | 34,5 % | S | 29,6 % | 77,7 % |
| Lysvik | S | 36,0 % | C | 40,9 % | 81,6 % |
| Rottneros | S | 49,1 % | S | 40,9 % | 80,0 % |
| Stöpafors-Bjälverud | C | 31,3 % | C | 48,0 % | 81,9 % |
| Södra Borgeby | S | 34,6 % | C | 33,0 % | 79,6 % |
| Västra Ämtervik | C | 28,2 % | C | 51,2 % | 84,4 % |
| Åmberg | S | 34,8 % | C | 29,6 % | 80,6 % |
| Östra Ämtervik | C | 32,0 % | C | 48,3 % | 83,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2006 · Alla kommuner 2006