Valresultat Sunne 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sunne med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (21,4 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sunne ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 10 393
- Avgivna röster
- 8 951
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 468 | 28,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 150 | 24,4 % |
| MModeraterna | 1 723 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 839 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 643 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 309 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 295 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 272 | 3,1 % |
| Övriga partier | 98 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 353 | 27,0 % |
| MModeraterna | 1 566 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 471 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 1 120 | 12,9 % |
| KDKristdemokraterna | 778 | 8,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 388 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 381 | 4,4 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 347 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 249 | 2,9 % |
| Övriga partier | 60 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Sunne
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 891 | 21,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 887 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 1 566 | 17,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 323 | 15,0 % |
| HSHela Sunne | 649 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 583 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 385 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 321 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 219 | 2,5 % |
| Övriga partier | 12 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Sunne 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sunne i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,4 % | 32,6 % | 34,9 % | 28,6 % | 28,1 % | 24,3 % |
| SD | 2,5 % | 4,1 % | 12,6 % | 18,8 % | 24,4 % | 21,4 % |
| M | 23,7 % | 27,4 % | 21,5 % | 17,6 % | 19,6 % | 23,5 % |
| C | 19,9 % | 16,8 % | 13,7 % | 15,1 % | 9,5 % | 9,6 % |
| KD | 5,7 % | 4,4 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 7,2 % |
| L | 5,1 % | 4,9 % | 4,0 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| V | 3,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,8 % | 3,4 % | 4,2 % |
| MP | 3,1 % | 4,1 % | 3,6 % | 2,6 % | 3,1 % | 3,6 % |
| Övr | 1,7 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,4 % | 86,1 % | 87,4 % | 86,1 % | 85,4 % |
Valdeltagande i Sunne 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sunne 2022
Så skiljer sig Sunne från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Sunne mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,9
- C +2,8
- KD +2,0
- M +0,5
Svagare än i riket
- V −3,4
- S −2,3
- MP −2,0
- L −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sunne, från 18,8 % till 24,4 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 15,1 % till 9,5 % (−5,6).
- SD +5,7
- C −5,6
- M +2,0
- V −1,5
- S −0,6
- MP +0,5
- L −0,4
- KD +0,1
Valdeltagande i Sunne
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,1 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sunne på plats 96 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Sunne är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Leran till 89,9 % i Östra Ämtervik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Brobyäng (34,5 %) och sitt svagaste i Östra Ämtervik (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 4 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sunne är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,0 % i kommunvalet mot 24,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,5 procentenheter.
- SD −9,5
- C +8,2
- S −6,7
- L +3,1
- KD −3,0
- M +1,8
- MP −0,6
- V +0,3
Största parti i Sunne sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sunne i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,3 % | 85,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 86,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Sunne 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Sunne. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brobyäng | S | 34,5 % | S | 26,7 % | 78,6 % |
| Gräsmark | S | 27,0 % | C | 21,6 % | 82,1 % |
| Klockaregården | S | 29,9 % | S | 25,6 % | 79,6 % |
| Leran | S | 32,5 % | M | 27,1 % | 76,5 % |
| Lysvik | S | 31,5 % | S | 24,2 % | 85,3 % |
| Rottneros | SD | 35,5 % | SD | 27,3 % | 85,6 % |
| Stöpafors | SD | 27,8 % | C | 21,7 % | 83,6 % |
| Södra Borgeby | SD | 25,1 % | M | 26,0 % | 83,3 % |
| Västra Ämtervik | S | 25,0 % | C | 26,4 % | 87,8 % |
| Åmberg | S | 28,7 % | M | 23,9 % | 80,1 % |
| Östra Ämtervik | SD | 25,5 % | C | 28,0 % | 89,9 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022