Valresultat Säffle 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Säffle med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (25,0 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säffle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 11 665
- Avgivna röster
- 9 896
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Säffle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 869 | 29,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 744 | 28,0 % |
| MModeraterna | 1 633 | 16,7 % |
| CCenterpartiet | 887 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 735 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 348 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 203 | 2,1 % |
| Övriga partier | 101 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Säffle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 392 | 24,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 979 | 20,5 % |
| MModeraterna | 1 439 | 14,9 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 1 178 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 1 099 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 793 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 357 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 209 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 140 | 1,4 % |
| Övriga partier | 77 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Säffle
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 2 457 | 25,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 111 | 21,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 893 | 19,3 % |
| MModeraterna | 1 403 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 565 | 5,8 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 548 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 314 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 201 | 2,0 % |
| Övriga partier | 120 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Säffle 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Säffle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,9 % | 6,4 % | 17,9 % | 25,1 % | 29,3 % | 25,9 % |
| S | 36,9 % | 33,6 % | 33,2 % | 27,7 % | 28,0 % | 26,0 % |
| M | 20,5 % | 27,4 % | 19,1 % | 15,6 % | 16,7 % | 18,9 % |
| C | 17,1 % | 12,1 % | 13,6 % | 14,2 % | 9,1 % | 7,5 % |
| KD | 7,0 % | 5,9 % | 4,2 % | 6,8 % | 7,5 % | 8,6 % |
| V | 4,2 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,6 % | 3,6 % | 4,6 % |
| L | 5,2 % | 5,6 % | 3,4 % | 3,1 % | 2,7 % | 4,1 % |
| MP | 2,4 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,1 % | 2,8 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 1,8 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 82,3 % | 85,2 % | 86,2 % | 84,8 % | 83,8 % |
Valdeltagande i Säffle 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Säffle 2022
Så skiljer sig Säffle från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,3 % i Säffle mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,8
- C +2,3
- KD +2,2
Svagare än i riket
- V −3,2
- MP −3,0
- M −2,4
- S −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Säffle, från 25,1 % till 29,3 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,2 % till 9,1 % (−5,2).
- C −5,2
- SD +4,2
- M +1,1
- V −1,0
- KD +0,7
- S +0,4
- L −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Säffle
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Säffle på plats 156 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Säffle är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Trätälja till 86,5 % i Värmlandsnäs Södra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svaneholm (37,2 %) och sitt svagaste i Tegnér (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säffle är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,0 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,9 procentenheter.
- C +15,9
- SD −10,1
- S −6,6
- M −2,4
- KD −1,8
- V −0,4
Största parti i Säffle sedan 2006
Största parti har skiftat i Säffle under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,0 % | 83,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,3 % | 84,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,7 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 85,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 82,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,9 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Säffle 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Säffle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annelund | SD | 33,2 % | C | 23,1 % | 84,3 % |
| Höglunda | S | 34,3 % | S | 27,7 % | 81,8 % |
| Nysäter | SD | 32,5 % | C | 31,2 % | 80,5 % |
| Svaneholm | SD | 37,2 % | SD | 27,8 % | 80,1 % |
| Tegnér | S | 30,4 % | C | 27,5 % | 82,9 % |
| Tingvalla | S | 32,2 % | S | 24,2 % | 79,1 % |
| Trätälja | S | 39,0 % | S | 33,0 % | 73,2 % |
| Värmlandsnäs Norra | SD | 35,0 % | C | 27,4 % | 85,8 % |
| Värmlandsnäs Södra | SD | 33,6 % | C | 33,3 % | 86,5 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022