Valresultat Torsby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Torsby med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 83,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,2 %
- Röstberättigade
- 8 766
- Avgivna röster
- 7 296
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2022 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 354 | 32,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 076 | 28,9 % |
| MModeraterna | 1 164 | 16,2 % |
| KDKristdemokraterna | 460 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 424 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 299 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 168 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 148 | 2,1 % |
| Övriga partier | 84 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 505 | 35,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 349 | 18,9 % |
| MModeraterna | 1 124 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 585 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 577 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 345 | 4,8 % |
| SVSjukvårdspartiet i Värmland | 316 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 135 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 1,4 % |
| Övriga partier | 83 | 1,2 % |
Kommunvalet 2022 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 260 | 31,2 % |
| MModeraterna | 1 292 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 095 | 15,1 % |
| OTDe Oberoende i Torsby | 827 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 734 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 364 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 362 | 5,0 % |
| NKNordvärmlands kommunparti | 167 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 1,3 % |
| Övriga partier | 60 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Torsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,9 % | 44,3 % | 43,5 % | 35,5 % | 32,8 % | 29,9 % |
| SD | 3,0 % | 4,2 % | 14,4 % | 21,4 % | 28,9 % | 24,3 % |
| M | 21,3 % | 24,3 % | 17,3 % | 13,9 % | 16,2 % | 20,5 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,8 % | 5,2 % | 6,4 % | 7,6 % |
| C | 11,8 % | 8,8 % | 8,9 % | 11,2 % | 5,9 % | 5,6 % |
| V | 8,4 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 3,8 % |
| L | 3,2 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,1 % | 2,3 % | 3,6 % |
| MP | 2,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,6 % |
| Övr | 1,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 79,8 % | 81,3 % | 83,7 % | 83,2 % | 81,7 % |
Valdeltagande i Torsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsby 2022
Så skiljer sig Torsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,9 % i Torsby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,4
- S +2,5
- KD +1,1
Svagare än i riket
- MP −3,0
- M −2,9
- V −2,6
- L −2,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Torsby, från 21,4 % till 28,9 % (+7,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,2 % till 5,9 % (−5,3).
- SD +7,5
- C −5,3
- S −2,7
- V −2,4
- M +2,3
- KD +1,3
- L −0,7
- MP +0,2
Valdeltagande i Torsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Torsby på plats 218 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Stöllet till 88,0 % i Oleby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sysslebäck (36,5 %) och sitt svagaste i Vitsand (26,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 28,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.
- SD −13,8
- C +4,2
- S −1,6
- M +1,6
- KD −1,4
- V +0,8
Största parti i Torsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Torsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 79,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,9 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Torsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Likenäs | S | 35,5 % | S | 24,6 % | 79,7 % |
| Oleby | S | 30,5 % | S | 32,0 % | 88,0 % |
| Stöllet | SD | 35,9 % | S | 25,8 % | 74,4 % |
| Svenneby | S | 33,5 % | S | 34,4 % | 81,6 % |
| Sysslebäck | S | 36,5 % | OT | 33,6 % | 75,9 % |
| Torsby Norra | S | 34,6 % | S | 35,1 % | 77,4 % |
| Torsby Södra | S | 36,0 % | S | 36,2 % | 75,9 % |
| Vitsand | SD | 38,8 % | OT | 31,6 % | 80,3 % |
| Östmark | SD | 37,5 % | S | 25,8 % | 81,1 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2022 · Alla kommuner 2022