Valresultat Torsby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Torsby med 44,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,9 %). Valdeltagandet var 79,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,8 %
- Röstberättigade
- 9 864
- Avgivna röster
- 7 869
- Län
- Värmlands län
Riksdagsvalet 2010 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 440 | 44,3 % |
| MModeraterna | 1 888 | 24,3 % |
| CCenterpartiet | 680 | 8,8 % |
| VVänsterpartiet | 561 | 7,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 328 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 271 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 242 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 215 | 2,8 % |
| OVRövriga partier | 102 | 1,3 % |
| Övriga partier | 39 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 663 | 47,2 % |
| MModeraterna | 1 632 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 785 | 10,1 % |
| VVänsterpartiet | 490 | 6,3 % |
| SjvVSjvV | 400 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 244 | 3,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 221 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 166 | 2,1 % |
| KDKristdemokraterna | 144 | 1,9 % |
| Övriga partier | 9 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Torsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 756 | 47,9 % |
| MModeraterna | 1 833 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 842 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 631 | 8,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 226 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 205 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 198 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 134 | 1,7 % |
| Övriga partier | 22 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Torsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,1 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- SD
- L
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,9 % | 44,3 % | 43,5 % | 35,5 % | 32,8 % | 29,9 % |
| M | 21,3 % | 24,3 % | 17,3 % | 13,9 % | 16,2 % | 20,5 % |
| C | 11,8 % | 8,8 % | 8,9 % | 11,2 % | 5,9 % | 5,6 % |
| V | 8,4 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,5 % | 4,2 % | 3,8 % |
| SD | 3,0 % | 4,2 % | 14,4 % | 21,4 % | 28,9 % | 24,3 % |
| L | 3,2 % | 3,5 % | 2,5 % | 3,1 % | 2,3 % | 3,6 % |
| KD | 3,8 % | 3,1 % | 2,8 % | 5,2 % | 6,4 % | 7,6 % |
| MP | 2,3 % | 2,8 % | 2,7 % | 1,9 % | 2,1 % | 2,6 % |
| Övr | 1,4 % | 1,8 % | 2,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 2,1 % |
| Valdeltagande | 76,4 % | 79,8 % | 81,3 % | 83,7 % | 83,2 % | 81,7 % |
Valdeltagande i Torsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Värmland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsby 2010
Så skiljer sig Torsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 44,3 % i Torsby mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,6
- C +2,2
- V +1,6
- OVR +1,1
Svagare än i riket
- M −5,8
- MP −4,6
- FP −3,6
- KD −2,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Torsby, från 21,3 % till 24,3 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 8,8 % (−3,0).
- M +3,1
- C −3,0
- SD +1,3
- V −1,2
- OVR +1,1
- KD −0,7
- S −0,6
- MP +0,5
Valdeltagande i Torsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,8 %, vilket är 4,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Torsby på plats 276 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,2 % i Sysslebäck till 82,0 % i Svenneby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sysslebäck (53,6 %) och sitt svagaste i Torsby Södra (40,1 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 47,9 % i kommunvalet mot 44,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.
- S +3,6
- C +2,0
- KD −1,4
- SD −1,3
- M −1,0
- FP −0,9
- V +0,8
Största parti i Torsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Torsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 81,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 83,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,5 % | 81,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 79,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,9 % | 76,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Torsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Likenäs | S | 43,0 % | S | 41,1 % | 67,8 % |
| Oleby | S | 44,0 % | S | 48,0 % | 81,5 % |
| Stöllet | S | 44,1 % | S | 45,9 % | 69,8 % |
| Svenneby | S | 43,3 % | S | 48,5 % | 82,0 % |
| Sysslebäck | S | 53,6 % | S | 55,2 % | 61,2 % |
| Torsby Norra | S | 45,4 % | S | 50,7 % | 77,8 % |
| Torsby Södra | S | 40,1 % | S | 45,1 % | 80,3 % |
| Vitsand | S | 43,7 % | S | 46,3 % | 72,9 % |
| Östmark | S | 44,5 % | S | 47,2 % | 75,7 % |
Fler kommuner i Värmlands län
Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010