Valresultat Säffle 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Säffle med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,8 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Säffle ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Säffle på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,3 %
Röstberättigade
12 286
Avgivna röster
10 113
Län
Värmlands län

Riksdagsvalet 2010 i Säffle

Riksdagsvalet 2010 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 35033,6 %
MModeraterna2 73627,4 %
CCenterpartiet1 20912,1 %
SDSverigedemokraterna6356,4 %
KDKristdemokraterna5935,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5585,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4364,4 %
VVänsterpartiet3873,9 %
Övriga partier740,7 %

Landstingsvalet 2010 i Säffle

Landstingsvalet 2010 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SjvVSjvV3 27433,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 34924,0 %
MModeraterna1 57416,1 %
CCenterpartiet1 19712,3 %
SDSverigedemokraterna4114,2 %
KDKristdemokraterna2582,6 %
VVänsterpartiet2382,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2302,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2192,2 %
Övriga partier180,2 %

Kommunvalet 2010 i Säffle

Kommunvalet 2010 i Säffle: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 73727,8 %
CCenterpartiet2 70827,5 %
MModeraterna1 51715,4 %
SjvVSjvV1 48415,0 %
SDSverigedemokraterna4794,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2953,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2702,7 %
KDKristdemokraterna2432,5 %
VVänsterpartiet1141,2 %
Övriga partier140,1 %

Partiernas utveckling i Säffle 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Säffle i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Säffle per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %33,6 %33,2 %27,7 %28,0 %26,0 %
M20,5 %27,4 %19,1 %15,6 %16,7 %18,9 %
C17,1 %12,1 %13,6 %14,2 %9,1 %7,5 %
SD3,9 %6,4 %17,9 %25,1 %29,3 %25,9 %
KD7,0 %5,9 %4,2 %6,8 %7,5 %8,6 %
L5,2 %5,6 %3,4 %3,1 %2,7 %4,1 %
MP2,4 %4,4 %3,3 %2,0 %2,1 %2,8 %
V4,2 %3,9 %3,5 %4,6 %3,6 %4,6 %
Övr2,8 %0,7 %1,8 %1,0 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande79,2 %82,3 %85,2 %86,2 %84,8 %83,8 %

Valdeltagande i Säffle 2006–2026

Kommunen mot länet (Värmland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Säffle 2010

Så skiljer sig Säffle från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,1 % i Säffle mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +5,6
  • S +2,9
  • SD +0,7
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • MP −3,0
  • M −2,6
  • V −1,7
  • FP −1,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Säffle, från 20,5 % till 27,4 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,1 % till 12,1 % (−5,0).

  • M +7,0
  • C −5,0
  • S −3,3
  • SD +2,4
  • MP +1,9
  • KD −1,0
  • FP +0,4
  • V −0,3

Valdeltagande i Säffle

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,3 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Säffle på plats 230 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Säffle är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,5 % i Trätälja till 82,6 % i Värmlandsnäs Norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Trätälja (42,1 %) och sitt svagaste i Värmlandsnäs Södra (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 3 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Säffle är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,5 % i kommunvalet mot 12,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,3 procentenheter.

  • C +15,3
  • M −12,0
  • S −5,8
  • KD −3,5
  • FP −2,9
  • V −2,7
  • SD −1,5
  • MP −1,4

Största parti i Säffle sedan 2006

Största parti har skiftat i Säffle under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Säffle per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,0 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna29,3 %84,8 %
2018Socialdemokraterna27,7 %86,2 %
2014Socialdemokraterna33,2 %85,2 %
2010Socialdemokraterna33,6 %82,3 %
2006Socialdemokraterna36,9 %79,2 %

Valresultat per valdistrikt i Säffle 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Säffle. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Säffle, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnelundS39,3 %S31,4 %82,4 %
HöglundaS38,7 %S29,7 %81,4 %
NysäterM28,6 %C38,2 %82,0 %
SvaneholmS33,3 %C32,1 %76,7 %
TegnérM34,7 %S24,2 %82,2 %
TingvallaS35,9 %S30,3 %82,0 %
TrätäljaS42,1 %S34,6 %74,5 %
Värmlandsnäs NorraS35,8 %C32,9 %82,6 %
Värmlandsnäs SödraM28,5 %C47,4 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Säffle på kartan

Fler kommuner i Värmlands län

Hela valresultatet för Värmlands län 2010 · Alla kommuner 2010